Čínské tržiště, odkud nejspíše pochází smrtící koronavirus: Nabízelo koaly, hady a netopýry ke konzumaci

Na čínském tržišti, ze kterého podle úřadů pravděpodobně pochází smrtící koronavirus, se nelegálně prodávali k jídlu například hadi, netopýři nebo koaly. Je možné, že právě z divokých zvířat se virus přenesl na lidi. Odborníci varují, že se nákaza může rozšířit do Austrálie.
koronavirus
koronavirus
AP

reklama

Čínské úřady oznámily, že smrtící koronavirus může pocházet z trhů s mořskými plody ve městě Wu-chan. Tamní prodejci nabízeli kromě mořských plodů také živá zvířata určená ke konzumaci. Mezi nimi byly koaly, hadi, krysy a jiná neobvyklá zvířata. Trhy byly uzavřeny a označeny za epicentrum virové nákazy.

Virus má dosud na svědomí minimálně 17 životů (některá zahraniční média hovoří až o 25) a stovky nakažených napříč Čínou, Jižní Koreou, Japonskem, Thajskem, Hongkongem a Spojenými státy americkými.

Nádraží ve Wu-chanu je blokované

Uzavření Wu-Chanu kvůli koronaviru: V oblasti můžou být tisíce nakažených, stovky milionů lidí se navíc chystají na cesty kvůli svátku

Ředitel čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ve středu řekl, že virus pravděpodobně pochází z nelegálně prodávaných divokých zvířat, která prodejci na trhu nabízeli. Mezi prvními nakaženými byli právě pracovníci trhů.

čínská krajta

Nalezen zdroj koronaviru z Wu-chanu? Virus údajně mutoval přes hady

Odborníci varují, že se virus může dostat i do Austrálie. „Z Číny k nám míří hodně dopravy a myslím si, že je celkem dost možné, že se zde nějaké případy objeví. Jsem si ale jistý, že jsme dobře připraveni,“ řekl australský profesor Brendan Murphy.

Úřady v Číně už celé město uzavřely, aby tak zpomalily nákazu. Celkem jedenáctimilionové město je tak odříznuto od svého okolí. Z města nelétají letadla, nefunguje ani městská doprava. Zákaz cestování byl uvalen na další čtyři města, informoval deník New York Times.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!