Čínský důchodce nabídl sám sebe k adopci. Nechce umřít osamělý

Pětaosmdesátiletý Han C'-čcheng zažívá to, co miliony starých Číňanů – žije sám a připadá si osaměle. Rozhodl se proto napsat inzerát, ve kterém sám sebe nabízí k adopci. Před smrtí chce totiž opět okusit, jak chutná teplo rodinného krbu.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Han toho má ve svém věku za sebou opravdu hodně. Přežil japonskou okupaci za druhé světové války, krvavou občanskou válku i kulturní revoluci Mao Ce-tunga. Sám ví, že už mu příliš mnoho let nezbývá. S myšlenkou, že by umřel osamocený ve svém malém bytě ve městě Tchien-ťin, se ale odmítá smířit.

Vzal tak tužku, papír a začal psát. „Jsem osamělý starý muž, silné postavy. Chodím nakupovat a umím se postarat sám o sebe. Netrpím žádnými chronickými chorobami,“ stojí podle deníku Washington Post na papíře. „Jsem v důchodu. Býval jsem vědecký pracovník v místním institutu. Můj měsíční důchod činí šest tisíc juanů (20 tisíc korun). Nechci jít do pečovatelského domova. Doufám, že bych mohl potkat dobrosrdečného člověka nebo rodinu, která by se mě ujala, postarala se o mě, až budu potřebovat, a pohřbila mě, až zemřu,“ stojí dál v netradičním inzerátu.

Tento paradoxní případ, kdy starý muž hledá novou rodinu, přestože má vlastní potomky, symbolizuje současnou situaci důchodců v Číně. Han má sice dva syny, ale jeden žije v Kanadě, s druhým se po smrti manželky odcizili.

Stát pro staré osamělé lidi nedělá nic

Starý muž se teď zlobí jak na svoji rodinu, tak na stát, který nedělá nic, aby zabránil rozpadu tradičního způsobu života Číňanů. V minulosti totiž bývalo zvykem, že se děti a vnoučata staraly o své staré příbuzné. Děti teď ale stále více opouštějí svá rodiště, aby odešli za studiem nebo prací a o staré lidi se často nemá kdo postarat.

Han tak doufá, že na jeho inzerát ohledně adopce, který vyvěsil na autobusové zastávce a dalších veřejných místech ve městě, někdo odpoví a on tak bude moci dožít v kruhu lidí, kteří ho budou mít rádi.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!