Čínský koronavirus: Desítky mrtvých, stovky nakažených a 11 izolovaných měst

V pátek ráno čínské úřady uvádějí, že počet obětí nového koronaviru vzrostl na 26 s tím, že registrují nejméně dalších 876 osob virem infikovaných. Ode dneška platí omezení pro jedenáct čínských měst nacházejících se v ohnisku nákazy, provincii Chu-pej.
Kontrola tělesné teploty u cestujících v Číně
Kontrola tělesné teploty u cestujících v Číně
foto AP

reklama

V postižených městech žije přibližně 37 milionů obyvatel. V těchto lokalitách byla z obavy dalšího šíření nemoci přerušena veškerá doprava. To, že dochází k rychlému šíření infekce, svědčí skutečnost, že jenom od čtvrteční  půlnoci do dnešního poledne (čínského času) bylo zaznamenáno 46 nových případů. Nebezpečí šíření cestováním potvrzuje případ ženy, která z Wu-chanu odjela na sever Číny do Vnitřního Mongolska. Zde lékaři zjistili, že onemocněla nákazou koronaviru. Další případy jsou naopak hlášeny z jižní Číny z města Šen-čen. Čínské ministerstvo zdravotnictví hlásí případy úmrtí na tento vir již i mimo postiženou provincii Chu-pej.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svém nejnovějším prohlášení uvádí, že stav nouze platí pro Čínu, ale pro celý svět jej zatím nebude vyhlašovat.

V zahraničí jsou hlášeni dva nakažení v Japonsku, další případy pak v Singapuru, Thajsku, Vietnamu, Saúdské Arábii nebo v americkém státě Washington. Druhého pacienta napadeného čínským koronavirem dnes potvrdila také vláda Jižní Koreje.

čínská krajta

Nalezen zdroj koronaviru z Wu-chanu? Virus údajně mutoval přes hady

Čínská vláda donucena okolnostmi zrušila v celé zemi oslavy největšího čínského svátku, lunárního Nového roku, který připadá na 25. leden. Navíc v různých městech jsou postupně rušeny, uzavírány akce a místa, kde dochází ke shromažďování většího počtu lidí. Tak je v Pekingu uzavřeno Zakázané město a stejně tak jsou zrušeny různé kulturní aktivity, jako je například „jarní festival“.

Město Wu-chan v centrální Číně vyhlíží, jako by bylo bez obyvatel. Ulice jsou liduprázdné, obchody nemají zboží, neboť lidé vše vykoupili. „Už ven nevyjdu... takže neonemocním,“ napsal jeden uživatel internetu na čínské sociální síti Weibo, kterého cituje britský server Guardian. Stejně tak cituje britskou občanku, která ve Wu-chanu pracuje jako vyhledávačka talentů a chtěla na svátky z města odjet: „Cítím paniku. Ale myslím si, že musím zůstat v klidu, neboť jde o pravidla zavedená proto, aby se nemoc nešířila. Pokud nevyjdu ven, budu v pořádku.“

TV Prima uvádí rozhovor s českým studentem, který se nachází v centru nákazy ve Wu-chanu a který potvrdil, že je ve městě panika z toho, jak jsou izolovaní. Navíc popsal smutnou skutečnost, že na lidi z tohoto města se v Číně nyní dívají opovržlivě: „Moje kamarádky mi popisovaly, jak se s nimi nikdo nechce setkat, protože jsou z Wu-chanu.“

Český student Daniel P. popsal situaci v ohnisku nákazy

ROZHOVOR: Je tady panika, lidé se s obyvateli Wu-chanu nechtějí stýkat, popsal český student v ohnisku nákazy

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!