Čínský koronavirus: přes 11 tisíc nakažených a 259 obětí. Aerolinky ruší lety, země zavírají hranice

Novým koronavirem se v Číně nakazilo více než jedenáct tisíc lidí, uvedly v sobotu čínské úřady. Počet obětí se vyšplhal už na 259. Kromě Číny je evidováno dalších více než 100 nakažených ve více než dvou desítkách zemí po celém světě. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek vyhlásila kvůli onemocnění globální stav zdravotní nouze. Informovala o tom agentura DPA.
Modlící se žena s rouškou na Filipínách
Modlící se žena s rouškou na Filipínách
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Zdravotní úředníci z provincii Chu-pej, která je epicentrem současné koronavirové nákazy, uvedli, že jenom ve své oblasti evidují dalších 1347 případů a celkem tedy už 7153 nakažených. Hlavní město provincie, jedenáctimiliónový Wu-chan, kde se koronavir původně objevil, je jako řada dalších čínských měst v karanténě.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem
Autor: Reprofoto: mzcr.cz Jak snížit riziko nakažení koronavirem

Přes sto dalších nakažených ve dvou desítkách zemí

Kromě samotné Číny je evidováno dalších více než sto nakažených ve více než dvou desítkách zemí po celém světě. Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek vyhlásila kvůli onemocnění globální stav zdravotní nouze.

‚Evropská unie a několik dalších zemí včetně USA, Japonska, Jižní Koreje, Jordánska, Velké Británie a nejčerstvěji i Srí Lanky a Indie již své občany z Číny evakuují. Některé země v rámci prevence před nákazou přistoupily k omezení vstupu na svou půdu těm, kteří v nedávné době cestovali do Číny.

Zaměstnanci pohřebního ústavu ve Wu-chanu se desinfikují ve snaze ochránit se před koronavirem

Koronavirus zabil už přes 200 lidí. První nakažené hlásí Velká Británie a Rusko

Aerolinky ruší lety, USA zpřísnily bezpečnostní opatření

USA v pátek oznámily opatření zahrnující zákaz vstupu cizích státních příslušníků – tedy všech kormě rezidentů a bezprostřední rodiny občanů USA, kteří v posledních 14 dnech cestovali do Číny. Američané také přistoupili k bezprecedentní akci, když rozhodli o čtrnáctidenní karanténě pro 195 svých občanů, kteří se nedávno vrátili z čínského Wu-chanu.

Po celém světě byly zrušeny stovky letů do a z Číny nejrůznějších leteckých společností včetně aerolinek Air Canada, Lufthansa, British Airways, Truskish Airlines, United, American Airlines, KLM nebo Air France. Australský dopravce Qantas pozastavil lety do Číny až do konce března. Delta Airlines pozastaví všechny americké lety do Číny od 6. února.

Rusko uzavřelo pozemní hranici, Itálie vyhlásila nouzový stav

Rusko už zkraje týdne oznámilo, že s Čínou uzavírá svou pozemní hranici, podobně jako učinili ostatní čínští sousedé. V pátek Moskva informovala o prvním nakaženém v zemi. Italská vláda zase v reakci na první potvrzené nakažené v pátek vyhlásila šestiměsíční nouzový stav. V rámci rozhodnutí bylo vyčleněno pět milionů eur (asi 126 milionů korun) na účely civilní ochrany.

Nový koronavirus měl podle dostupných informací vypuknout na trhu s mořskými plody ve Wu-chanu, kde se měla prodávat ke konzumaci i další exotická zvířata.

Aktuální denně aktualizované informace na svém webu přínáší také MInisterstvo zdravotnictví České republiky.

reklama

reklama