Čínský prezident Si Ťin-pching varuje před jakýmkoli pokusem o rozdělení Číny

Ve svém posledním projevu při zasedání tamního parlamentu čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že Čína nepřipustí žádné snahy o rozdělení. Podle jeho slov může zemi zachránit pouze socialismus. Informace uvedla zahraniční média.
Si Ťin-pching
Si Ťin-pching
facebook/Chinese Embassy in Prague

reklama

Projev byl jasným varováním před jakýmkoli pokusem o separaci z míst jako je Tchaj-wan a Hongkong. Podle čínské vlády je totiž Tchaj-wan vzbouřenou provincií a pokusy o vyhlášení nezávislosti by znamenaly ostré zásahy ze strany čínské vlády. „Ochrana čínské suverenity a územní celistvosti je společnou touhou veškerého čínského lidu,“ řekl prezident.

Na každoročním sjezdu Všečínského shromáždění lidových zástupců se projednávalo několik zásadních bodů. Mezi ty patří například nový supervizorní úřad na kontrolu státních zaměstnanců a také změna ústavy. Ta umožní čínskému prezidentovi vládnout neomezeně dlouhou dobu. Doposud mohl prezident a viceprezident zastávat funkci jen deset let, což znamená dva za sebou jdoucí mandáty. Informace přinesl server BBC.

množírny psů v Číně

Nejen Česko trápí množírny: Obří chovy psů v otřesných podmínkách objevili ochránci zvířat v Číně

Na sjezdu byl dále schválen nový státní rozpočet. Ten počítá s výrazným růstem výdajů na obranu země. Podle serveru BBC se mluví o 8,1 procenta.

Především otázka zrušení „prezidentského limitu“ byla velmi kritizována nejen v zahraničí, ale také v samotné Číně. I přesto zákonodárci z velké většiny tento bod podpořili.

reklama

reklama