Členství v EU je pro nás prospěšné, myslí si podle Eurobarometru většina Čechů

Většina obyvatel Evropské unie považuje členství své země v Unii za dobrou věc. V České republice vládne v tomto ohledu spíše neutrální názor, nicméně téměř dvě třetiny Čechů si myslí, že z celkového členství v EU máme prospěch. Tato data vyplývají z nejnovějšího průzkumu Eurobarometru, jehož výsledky byly dnes zveřejněny.
vlajka EU
vlajka EU
Pixabay

reklama

Podle výsledků průzkumu, kterého se zúčastnilo 27 601 respondentů z 28 členských států EU, považuje členství své země v Unii za dobrou věc v průměru 60 % občanů. V České republice panuje v tomto ohledu spíše neutrální názor, kdy 46 % občanů nepovažuje členství v EU ani za dobrou ani za špatnou věc. O celkovém prospěchu z členství v EU je pak podle Eurobarometru přesvědčeno 62 % Čechů a dvě třetiny všech respondentů.

Z průzkumu dále také vyplývá, že Češi mají obavy ze současného vývoje ve světě. Více než polovina si totiž myslí, že se „věci ubírají špatným směrem“. V nadcházející volební kampani související s volbami do Evropského parlamentu pak občany naší republiky nejvíce zajímají témata boje s terorismem, přistěhovalectví a ochrany vnějších hranic. Naopak za nejméně důležité považují Češi téma ochrany osobních údajů, boje proti klimatickým změnám nebo boje proti nezaměstnanosti mládeže.

Češi zájem o volby do Evropského parlamentu nemají

Výsledky Eurobarometru byly zveřejněny rok před plánovanými volbami do Evropského parlamentu. O ty ale podle průzkumu příliš mnoho Čechů zájem nejeví. Jen 27 % z oslovených občanů ČR uvedlo, že se voleb pravděpodobně zúčastní. Ostatní pak svoji případnou neúčast zdůvodnili především domněnkou, že jejich hlas nic nezmění (63 %). Více než polovina pak uvedla, že je politika ani volby obecně nezajímají. Jedenačtyřicet procent Čechů si zase myslí, že se Evropský parlament dostatečně nezabývá problémy, které se dotýkají lidí, jako jsou oni.

Právě výsledky Eurobarometru a postojem Čechů vůči Evropské unii se budou zabývat dnešní Názory bez cenzury, které vysíláme přímo z budovy Evropského parlamentu. Pozvání přijali europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Evžen Tošenovský (ODS). Začínáme v 17:45 na facebookových stránkách Zpravodajství FTV Prima a Názory bez cenzury.

reklama

reklama