ČNB zřejmě do půl roku ohlásí konec intervencí. 5 věcí, na kterých potom ušetříme

Česká národní banka nakoupila v lednu tohoto roku v rámci intervencí Eura za téměř 405 miliard korun. To je rekordní částka. Snaží se tak oslabit českou korunu a udržet jí v kurzu 27 Korun za Euro. Konec umělého oslabování koruny by ale banka měla brzy ohlásit. Kdy? A jak nás to ovlivní?
Intervence
Intervence
istockphoto.com

reklama

Kdyby Česká národní banka nezasáhla, tak bychom dnes měli dolar i korunu zhruba o 8 až 15 procent silnější. Na intervencích vydělávají především zahraniční spekulanti. Držení koruny uměle pod její hodnotou už ale zřejmě brzy skončí. Jenže kdy, to nikdo neví, a tak se spekulanti připravují na to, že na rozdílu kurzu můžou vydělat. Co to ale znamená pro nás?

Kdy přijde konec intervencí?

Například podle ekonomické analytičky Markety Šichtařové by konec intervencí mohl přijít už v dubnu. Jiní ekonomové odhadují spíš červen. Po skončení intervencí se může kurz koruny vůči euru nebo dolaru rozkolísat, s velkou pravděpodobností pak ale nákup cizí měny pro nás bude daleko výhodnější. A leccos se nám zlevní.

Za co ušetříme?

Co konkrétně se může pozitivně odrazit na našich utrátách poté, co koruna začně opět posilovat? Co pro nás bude výhodnější?

Pohonné hmoty

Podle finančních analytiků zlevní ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích. "Tam se odráží kurz prakticky ihned," říká David Marek, hlavní ekonom Deloitte.

Letenky

I ceny letenek by podle ekonomů měla silnější koruna srazit trochu níž. Cestovat tak budeme trochu levněji. Nicméně pokud jde o zájezdy od cestovních kanceláří, ty levnější už zřejmě nebudou - cestovky už je totiž nakoupily.

Příští zimní dovolená

Na druhou stranu, levnější by pro nás pak mohly být ty zimní zájezdy.

Elektronika a zboží z ciziny

Za elektroniku bychom také měli po skončení intervencí zaplatit méně. "Zkrátka vše ze zahraničí pro nás začne být levnější," říká David Marek. "Čím bude koruna silnější, tím bude výhodnější pro nás nakupovat dovozové zboží. Kdo tedy chce vydělat na intervencích, tak by si měl hlavně počkat s velkými nákupy ze zahraničí na to, až koruna bude silnější," radí také Markéta Šichtařová z Next finance.

Tropické ovoce

A ekonomický analytik ze společnosti Finlord Boris Tomčiak dodává: "Zlevnit by mohlo též tropické ovoce, protože jeho cena se stanovuje v amerických dolarech."

Ve spolupráci s Filipou Šebovou, redaktorkou Zpráv FTV Prima

Šetřete při nakupování. S kreditkou to jde. Získáte slevy a další výhody od obchodníků. Srovnání kreditních karet online

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima RÁDCE. Přidejte si nás...

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!