ČNB zřejmě dostane větší pravomoci. Podle odborníka to ceny hypoték v současnosti nijak neovlivní

Centrální banka zřejmě rozšíří svoje zákonné pravomoci a nově bude moci určovat parametry úvěrů na bydlení.
Česká národní banka foto TV Prima
Česká národní banka foto TV Prima

reklama

Cílem návrhu je ochrana hypotéčního trhu před různými nebankovními institucemi, u kterých by mohlo být sporné, zdali se mají řídit současnými doporučeními ČNB. Novelu zákona na dnešním jednání schválila vláda. Podle odborníka jde o logický krok.

Přísná kritéria by se neměla týkat mladých rodin

Základním smyslem novely je nastavení úvěrových ukazatelů tak, aby ukazatele, která dnes ČNB dává bankovním domům prostřednictvím doporučení, byly nahrazeny zákonem. „Tato kritéria jsou zejména ta, aby se většině lidí poskytovaly hypotéky pouze do 80 procent hodnoty nemovitostí, aby se mezi 80 - 90 procenty hodnoty nemovitostí poskytovaly pouze omezenému počtu uchazečů. Splátka hypotéky by neměla přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu,“ uvedla dnes na tiskové konferenci ministryně financí Schillerová. Ta zároveň dodala, že se tato přísná kritéria nebudou týkat mladých rodin, kde má jeden z páru věk do 35 let. Tam by měla být kritéria mírnější.

Odborník novelu kvitoval

Podle ekonoma Davida Marka je novela potřebná. „Já si myslím, že novela je potřebná, protože umožní regulovat situaci na trhu s hypotékami, aniž by bylo třeba měnit hlavní úrokové sazby a tedy zasahovat i  jiné oblasti ekonomiky,“ uvedl pro online redakci TV Prima. Marek také řekl, že by se nový nástroj ČNB mohl hodit zejména v situaci, kdy by mohlo dojít k příliš rychlému růstu objemu hypoték a případnému riziku selhání na tomto trhu.

Zlevnění ani zdražení hypoték novela nepřinese, i kvůli ochlazování ekonomiky

Podle ekonoma ovšem novela nijak neovlivní současnou cenu hypoték. „Já si myslím, že okamžitý dopad bude naprosto minimální, protože se situace na trhu nemovitostí začíná spíše zklidňovat a navíc v globální ekonomice to vypadá, že dochází k určitému ochlazování, a úrokové sazby na finančních trzích tedy opět klesají, takže dostupnost hypoték bude nadále poměrně solidní,“ dodal pro redakci Marek.

Novelu již připravovala minulá vláda, ale nestihla ji projednat tehdejší Sněmovna. Návrh zákona rovněž ruší omezení pro operace mezi ČNB a dalšími bankami, a také odstraňuje některé věcné i formální nedostatky zákona o ČNB. Dále provádí zpřesnění některých ustanovení a výkladových nejasností, a sice za účelem řádného výkonu činností ČNB.

 

Dalibor Zítko

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!