Co je to Megxit? Bomba vržená na britskou tradici

Začít pracovat a žít jako obyčejní lidé, vzdát se role v královské rodině… Když princ Harry a jeho choť Meghan toto prohlásili, všichni nevěřícně kroutili hlavou.
britské deníky na titulní straně píší o Harrym a Meghan
britské deníky na titulní straně píší o Harrym a Meghan
foto AP

reklama

Okamžik výbuchu britské královské tradice, ze kterého měla zřejmě babička Alžběta šok, pojmenovali britští novináři po svém – Megxit.

To slovo se doslova a do písmene objevilo v titulcích všech možných médií – sociálními sítěmi na internetu začínaje a konče papírovými vydáními především britských deníků.

 

 

„Královna zuří, když Harry s Meghan řekli: Odcházíme“. To je titulek z deníku Daily Mail, který věnuje tomuto tématu speciální vydání. Nebo deník The Times sděluje v titulku ten „strašný“ obrat, že si manželé budou muset sami platit nájemné. The Daily Telegraph sděluje v prvních větách úvodu článku, že Meghan a Harry „hluboce zklamali královnu, když odstoupili od své role, aniž by to s královnou konzultovali.“ V komentáři k tomu autor píše, že „královna za sedm desítek let nikdy nezanedbala své povinnosti a službu lidu. Nyní je to pro ni šok. Vnuk se sobecky otočil zády ke královské instituci… nenašel tolik laskavosti a slušnosti, aby to královně nebo svému otci oznámil.“

Harry a Meghan se vzdají role v královské rodině a budou pracovat

Harry a Meghan oznámili, že se vzdají role v královské rodině. Královna je zklamaná

V USA podobné titulky vytlačují z předních stran novin dokonce články o íránské krizi. Například New York Post má obří koláž Harryho ve spodkách a Meghan v županu sedící na gauči a nad tím nadtitulek „Meghan s Harrym opouští královskou rodinu v cestě za obyčejným životem“. Přes fotku je obrovský titulek „Megxit“. Výstižně to pojmenoval deník New York Daily News, a to titulkem „Britové zasáhli své fanoušky“ a umístili k tomu fotografii manželů.

 

 

Nakonec ještě z politického hlediska server deníku The Telegraph uvádí provokativně twitterovou poznámku britských republikánů, kteří odmítají království jako formu státní instituce: „Prohlášení Harryho a Meghan ukázalo, že monarchie není v moderní době udržitelná.“ Gragam Smith, šéf republikánů, k tomu dodává: „Daňoví poplatníci se oprávněně zeptají, kdo bude financovat jejich životní styl, jejich zvláštní zabezpečení a cesty ze zámoří sem a tam.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!