Co píší o včerejší demonstraci na Letné v zahraničí

Na příkladu referování o akci Milionu chvilek pro demokracii lze dokumentovat, jak lehce se svět stává kořistí lidí, kteří mají vliv na média.
Demonstrace na Letné
Demonstrace na Letné
Prima FTV

reklama

Vycházeli jsme z určitého předpokladu, že média na západ od nás budou psát o akci plně v duchu českého mainstreamu. Jaká je skutečnost? Nemýlili jsme se. Přesvědčte se sami.

Základní informace, že se v Praze na Letné sešlo kolem čtvrt milionu demonstrujících, že se jednalo o největší shromáždění od roku 1989 a že se stalo protestem proti premiérovi Andreji Babišovi, ta odezněla všude. Pomyslný rozdíl je v příkladech demonstrantů.

Britský levicový The Guardian zpovídal jednoho z demonstrujících, který se představil jako starosta Nové Vsi, pan Martin Exner. Třímal českou vlajku a vyprávěl britskému reportérovi Robertu Taitovi: „Byl jsem zde v devětaosmdesátém se svým synem, kterého jsem nesl na ramenou." Pan Exner o sobě Guardianu prozradil, že během komunistických časů publikoval undergroundovou samizdatovou literaturu. „V té době to bylo, jako by se náhle rozsvítilo světlo. Byli jsme ale naivní. Nedokončili jsme to. Měli jsme vynutit potrestání hlavních komunistických aparátčíků. Mysleli jsme si, že se omluví a odčiní a přestanou se svými praktikami. S Havlem to zpočátku vypadalo dobře, ale potom jsme se vydali jiným směrem. Teď jsme tady, abychom dokončili sametovou revoluci,“ dodal ještě starosta z Nové Vsi.

Proti němu má lehčí práci domorodý novinář píšící pro západní světovou agenturu, kterým je Karel Janíček. Referuje s přirovnáním k mezinárodní situaci, což podle něj znamená, že demonstrující se obávají o nezávislost českého právního systému. „Hrozí Česku, stejně jako vládám v Polsku a Rumunsku, varování z Evropské unie. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová je spojencem premiéra Babiše a hlasovala proti žádosti policie zbavit premiéra parlamentní imunity,“ píše český dopisovatel americké agentury Associated Press. Když si novinář Janíček vybírá k rozhovoru, je to mladá osmnáctiletá studentka, která přicestovala odněkud jižně od Prahy, Natálie Bártková, která říká: „Mám už po krk této vlády. Babiš si myslí, že mu všechno projde.“

Do určitého objektivního rámce se snažila dostat pohled na demonstraci CNN s přehledem od českých autorů a přitom známých spolupracovníků CNN - Ivany Kottasové a Tomáše Etzlera. Ivana Kottasová studovala ekonomii v Londýně, pracovala pro britská média a na rozdíl od shora uvedených poměrně úsporným způsobem vše popsala a místo rozhovorů s účastníky demonstrace se rozhodla pro archivní záznam rozhovoru Babiše se známou moderátorkou Christiane Amanpournovou. Na konci článku vše doplnila douškou Tomáše Etzlera popisující osobnost Andreje Babiše. Pro prestižní New York Times napsal článek středoevropský dopisovatel Marc Santora, kterému vypomohla další známá česká novinářka v prestižním americkém médiu, kterou je Hana de Goeij, spolupracující delší dobu s tímto americkým deníkem. Zde opět nalezneme vyplnění známého nařízení šéfredaktorů a editorů: „Vložte do článku příběh.“ Tak si Hana popovídala s elektrikářem Josefem Meisnerem, který opět zavzpomínal, jak to bylo před třiceti lety a odsoudil „pana Babiše za zneužívání demokratického systému... a co je ještě horší, jedná jen pro své vlastní obohacení. Blokuje všechny zákony, které nejsou příznivé pro jeho obchodní zájmy.“ Článek naštěstí rychle opouští toto o ničem nevypovídající jednostranné reportérské klišé a popisuje agenturním nezaujatým způsobem situaci kolem premiéra v ČR.

Co by novinářům stačilo

Velmi jednoduše si mohli zahraniční novináři sednout se svým českým doprovodem do nějaké hospody na Letné a vyslechnout místní chlápky chladící se ve vedru pivem. „Proč nejsou místo toho na demonstraci,“ - mohli se zeptat - „když to mají u nosu." Co by slyšeli? „Je to divadlo. Nesnáším estébáka Babiše, ale tohle je cirkus. Kde na to vzali peníze? Nevěřím jim. Venkovani sem přijeli jako na představení do národního.“ Toto bylo také slyšet, ale nenašli jste to v agenturách. Co by bylo teprve slyšet v hospodě v Ústí nad Labem nebo ve Zlíně? Lze si to představit podle volebních preferencí, ze kterých vyplývá, že stále na první příčce je Hnutí ANO. Nejde o to, zda máme rádi Babiše nebo fandíme Hnutí ANO. Ale proč chybí vysvětlení, proč tomu tak je, proč se stále najde dost lidí, kteří volí Babiše. Snad nepřijeli novináři pouze zaznamenat dav na Letné a odjet opět domů. Jestli tomu tak je u všech událostí, tak potěš pánbůh…

reklama

reklama