Co vás pálí: Byt nebo život

CNN Prima NEWS

CO VÁS PÁLÍ - BYT NEBO ŽIVOT

Zdá se Vám tento titulek poněkud přehnaný? Vůbec ne! Pan Fateh má srdeční vadu, je kardiak. Třicet let žil s manželkou Dagmar ve Švédsku, v zemi s vysokou životní úrovní. Po dosažení důchodového věku se manželé Fatehovi rozhodli vrátit tam, kde mají kořeny, domů do Česka. Najít si byt přes internet ze Stockholmu nebylo nic složitého. Jenže anabáze, kterou museli prožít, než se v Česku po třiceti letech zase natrvalo usadili, stála pana Fateha málem život.

„Říkal: ‚Mně se udělalo tak špatně, já jsem musel ven, já jsem nevěděl, co podepisuju.‘ Tohleto, co se mu tam stalo, já jsem myslela, že umře ten večer, jak mu bylo špatně. Prostě ho chyt infarkt, musel si vzít nitroglycerin a museli jsme na pohotovost,“ tak popisuje paní Dagmar stav svého manžela po předání bytu v Doubí v Karlových Varech, kde žili v podnájmu více než rok. Tento příběh ale začal mnohem dříve, asi před dvěma lety ve Švédsku.

Než se konečně usadili ve své domovině, museli se stěhovat celkem čtyřikrát. Kdo se někdy stěhoval, dokáže si představit, co to znamenalo pro starší pár důchodového věku. Nejprve se stěhovali ze Švédska do Mariánských Lázní. „Mariánky jsme vybrali první, protože jsme si říkali - je to trošičku spíš jako horský a podobné Švédsku, počasí a ovzduší a je to menší na důchod,“ říká paní Dagmar. Jenže pronajatý byt majitelka po pár měsících prodala.

Přestěhovali se tedy do Karlových Varů a zabydleli se v dalším pronajatém bytě. „Po krátké době jsme se šli přihlásit na magistrát jako na stálou adresu a paní nám řekla: ‚Ale tady nemůžete bydlet, to je ateliér‘…“ vysvětluje paní Dagmar.

Přestěhovali se tedy do Doubí, části Karlových Varů, do bytu v rodinné vile, aby měli jistotu, že jim někdo zase neprodá střechu nad hlavou a že byt není ateliér. Asi po roce se v bytě objevila plíseň. Fatehovi plesnivé kouty vysušili a vymalovali na vlastní náklady. Nechtěli riskovat své zdraví a našli si další byt v Karlových Varech. Zbývalo jen předat plesnivý byt majitelům a podepsat předávací protokol.

Ten majitelé s nájemci vůbec nekonzultovali a nemocného pana Fateha nechali podepsat předávací protokol, v němž si naúčtovali pokutu 2000 Kč za údajné kouření, dalších více než 10000 Kč za vymalování údajně zažloutlých stěn a další 2000 Kč za údajně špatně provedený úklid. Není divu, že paní Dagmar musela svého manžela s nemocným srdcem odvézt do nemocnice, kdo ho chtěli ihned operovat.

Nad takovým postupem vyjádřila údiv i námi oslovená realitní kancelář: „To určitě není běžné. Když ten byt užívám třeba rok, tak samozřejmě nebude ve stavu, v jakém byl úplně před rokem, ale pokud není vyloženě zničený, tak samozřejmě malování není potřeba,“ říká zkušená realitní makléřka.

Na vzniklou situaci jsme se ptali i právníka Aleše Justa. Ani podle něj není vše v pořádku, zejména okolnosti podpisu předávacího protokolu: „Samozřejmě by bylo i otázkou, jestli - pokud se jednalo o podpis v nějaké vyhrocené situaci - jestli tady nebyla nějak omezena svobodná vůle svobodně jednat.“

V čem udělali manželé Fatehovi chybu? A udělali vůbec nějakou? Jak správně postupovat při pronájmu bytu? Sledujte další díl pořadu Co vás pálí. Startujeme v neděli ve 20:15 na primazpravy.cz a Facebooku Zpravodajství FTV Prima.

Tagy: