Co vás pálí: Cesta z dluhové pasti! Existuje šance pro zadlužené rodiny na normální život?

Chtěl si vydělat peníze a chytil se party, která prý ale přivedla Michala Šlégra až do vězení. Mezitím mu vznikly dluhy, které se snažil na svobodě splácet jinými půjčkami. Oženil se a s manželkou mají pět dětí! Problémy stále přibývaly.
Co vás pálí: Existuje šance pro zadlužené rodiny na normální život?

reklama

„Pracoval jsem brigádně v Praze pro podnikatele, kterému se pozastavila platba, přišla později a pak nepřišla vůbec. Neměli jsme na zaplacení nájmu a majitel hrozil, že chce peníze a že nás vyhodí. Takže jsme šli do půjčky,“ říká Michal Šlégr, který se přes veškerou snahu dostává do stále větších dluhů. Některé má společné s manželkou. Rodinu navštěvují pravidelně exekutoři. Ale z platu malíře pokojů, rodičovského příspěvku a sociálního bytu si toho moc nevezmou. Jedné, co by mohlo rodině pomoci, je osobní bankrot. V rámci pořadu Co vás pálí jsme s nimi navštívili odborníky.

„Pan Šlégr má čistý měsíční příjem 11 266 korun, vzhledem k tomu, že manželé mají 5 dětí, což je veliká zátěž v reálném životě, tak při výpočtu měsíčních splátek se dostáváme na to, že panu Šlégrovi by z čistého příjmu neměla být odečtena částka ve výši 16 tisíc korun,“ říká advokátka Petra Fialová.

Co vás pálí: Co dělat, když se dostanete do dluhové pasti?
Co vás pálí: Co dělat, když se dostanete do dluhové pasti?

Nešťastní manželé litují toho, jak se dříve k dluhům stavěli, chtějí svůj život změnit a dluhy splatit. Doufají, že by jim mohl pomoci nový zákon o insolvenci, který bude platit od začátku června. Podle Davida Šmejkala z Poradny při finanční tísni by mohl pomoci právě v takových případech, ale nebude to snadné: „Člověk bude muset prokázat veškeré úsilí k uhrazení dluhů a nově se bude prodávat veškerý majetek dlužníka. Když majetek bude nízký, není co prodávat a bude to jen o splátkovém kalendáři.“

Jak to s rodinou dopadne, se dozvíte v dalším díle pořadu Co vás pálí.

reklama

reklama