Co Vás pálí: Kde domov můj aneb konec lodníků v Čechách

Půl roku na lodi v Nizozemsku odpracují čeští lodníci, kteří nechtějí “pověsit řemeslo na hřebík”, jenže odloučení od rodiny není jediná daň, kterou musí zaplatit. Platí procentuálně nejvyšší daně v České republice. Někteří z nich navíc skončili po razii finanční správy v exekuci.
Co Vás Pálí: Lodníci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Se smutkem lodníci vzpomínají na doby, kdy  se Česká republika ještě chlubila početnou flotilou. Práce pro chlapy “od vody” se přesunula do sousedního Německa a Nizozemska. Právě na místních lodích se den co den čile obchoduje prostřednictvím lodní přepravy. Jedním ze stovek lodníků na nizozemské lodi byl i Milan Šujanský. 

„Já jsem začínal jako plavčík. Šel jsem od píky. Deset let jsem byl zavřený v kanclíku. V noci člověk nespí, nakládky, vykládky,” vzpomíná na své začátky teď už bývalý lodník. Problémy s finanční správou ho z lodě vyhnaly. Teď dře od rána do večera na pile, aby uživil sebe a svou rodinu. 

Co Vás Pálí: UPO do článku
Co Vás Pálí: UPO do článku

Problémy odstartovaly před více než dvěma roky. Když se jednou vrátil z lodi, čekal na něj dopis z finančního úřadu: „Stopadesát tisíc byla ta daň a sto tisíc pokuta, že jsem nepřiznal daň,” přesně tolik měl Milan Šujanský doplatit finančnímu úřadu za to, že neodvedl daně v České republice. Právě tuto povinnost nařizuje smlouva o zamezení dvojího zdanění z roku 1974. Jenže o ní nikdo do roku 2016 nevěděl, a to ani zaměstnanci finančních úřadů. Lodníky v předešlých letech uklidňovali, že pokud budou zaměstnanci na nizozemské lodi, nemusí se o nic starat. Přesně to řekli i tehdy začínajícímu lodníkovi Šujanskému: „V roce 2000, když jsem se ptal, bylo všechno v pořádku a teď jesm nepřiznal daň. A za to dostávám sto tisíc pokuty.” 

Šujanský zuří stejně jako stovky dalších. Stali se rázem největšími plátci daní. Daň už za ně totiž jednou odvedli zaměstnavatelé v Nizozemsku. To vše kvůli socialistické smlouvě, která měla dvojímu zdanění zabránit. Místo toho finanční úřady tvrdě vymáhají po lodnících statisícové částky. „Za dva a půl roku po mně chtěj skoro tři sta tisíc. Skočili mi na účet, i když jsem je několikrát navštívil,” popisuje svou situaci Šujanský.

Jak to dopadlo a příběhy dalších lodníků přímo z lodi, to vše uvidíte v dalším díle pořadu CO VÁS PÁLÍ. Sledujte primazpravy.cz a Facebook Zpravodajství FTV Prima, startujeme v neděli ve 20:15.

Reklama
Reklama