Co Vás pálí: Kontroverzní zateplení

Polystyrén není jediný způsob jak zateplit dům. Existují i jiné možnosti, např. termoizolační nátěry. Podle výrobců má srovnatelné účinky a navíc je mnohem levnější a ekologičtější. Kritici naopak tvrdí, že účinek při použití nátěru v exteriéru je minimální a že jde o vyhozené peníze.
Co Vás pálí: Kontroverzní zateplení

reklama

Spor o zateplení budovy se rozhořel v jednom mělnickém bytovém družstvu. Termoizolačním nátěrem natřeli dům už před osmi lety. Vrstvu teď chtějí obnovit. Pan Michal Vašíček, člen družstva, chce další aplikaci nátěru zabránit. „Vím, že ten nátěr žádnou energetickou úsporu nepřinese, tak jsem se je snažil zastavit," říká pan Vašíček. Sehnal si veškeré dostupné podklady, kontaktoval renomované firmy, aby zjistil, jaké mají s nátěrem zkušenosti a objednal si i měření termokamerou.

„Již téměř rok jsme obětí, musím to tak označit, doslova "šikany" ze strany pana Vašíčka z Mělníka," reaguje e-mailem firma vyrábějící termoizolační nátěr. Vyjádření před kamerou pro náš pořad ale odmítla.

Co vás pálí: Kontroverzní zateplení 2
Co vás pálí: Kontroverzní zateplení 2

My jsme si vyslechli názory předsedy družstva i pana Vašíčka a vypravili jsme se za nezávislými odborníky, na akademickou půdu, na stavební fakultu Vysokého technického učení v Brně. Ne náhodou. S podobným výrobkem, pocházejícím z laboratoří NASA, se tam setkali už v devadesátých letech.

„Tento typ tepelných izolací patří vlastně k tepelným izolacím budoucnosti," říká profesor Šťastník a dodává, že tehdy výrobek testovali. O vlastnostech nátěru jsme mluvili i s dalším nezávislým expertem, Danielem Kopkáněm: „Tyto materiály jsou velmi funkční pro odraz viditelného záření."

Námi oslovení experti výrobek úplně nezatracují, ale podle nich funguje, pro nás překvapivě, za úplně jiných podmínek, než udávají výrobci. Za jakých? Podívejte se na další díl našeho pořadu Co Vás pálí a dozvíte se také, jak dopadlo měření termokamerou. Startujeme v neděli ve 20:15 na primazpravy.cz a Facebooku: Zpravodajstvi FTV Prima.

reklama

reklama