Co Vás pálí: Peklo na zubařském křesle

CNN Prima NEWS

Celý díl CO VÁS PÁLÍ - Zuby

S trochou nadsázky lze říct, že většina z nich měla ještě v batolecím věku zoubky bílé jako perličky. Jenže ne na dlouho. Stačilo, aby onemocněly angínou, nebo některou jinou bakteriální infekcí, a byly léčeny Tetracyklinem, a zdraví jejich zubů vzalo za své. Toto širokospektré antibiotikum totiž dětský chrup nevratně devastuje. Dnes je těmto pacientům nejčastěji čtyřicet a více, a kvůli tzv. tetracyklinovým zubům musí řada z nich podstupovat čím dál tím nár

„Takže už vlastně od malička, už od toho předškolního věku začaly problémy se zuby. Nejprve začaly přední zuby žloutnout, potom hnědnout, popraskala sklovina a začalo se to různě olamovat. Potom, jakmile se prořezala jakákoli stolička, okamžitě byla zkažená,“ vzpomíná na první známky toho, že s jeho zuby přestalo být něco v pořádku, dnes už sedmačtyřicetiletý Daniel. Když mu byl jeden rok, užíval opakovaně na základě lékařského předpisu lék zvaný Tetracyklin. Dnes by ho už v Česku dostat nesměl. „Tetracyklin narušuje vývoj zubu v určité jeho kritické fázi,“ vysvětluje stomatolog Jan Stuchlík. „Ta sklovina se nevyvíjí tak, jak by měla, a vznikají různé defekty,“ doplňuje zubní lékařka Jitka Kovářová.

Když byl panu Danielovi předepsán Tetracyklin vůbec poprvé, bylo to dle informací, které nám poskytlo ministerstvo zdravotnictví, zhruba devět let poté, co se v jeho příbalovém letáku objevila informace o tom, že se nesmí podávat dětem do osmi let. Dnes se už toto léčivo u nás neužívá. „Co se týká současných tetracyklinů, asi nejčastěji používanou látkou je doxycyklin, a u něho máme bezpečnostní profil už mnohem vyšší,“ upřesňuje odborná garantka sítě lékáren a lékárnice Michala Belasová.

Zhnědnutí, popraskání a odlamování zubní skloviny bylo jen začátkem potíží pana Daniela s tetracyklinovými zuby: „Bylo to čím dál horší. Vypadalo to vysloveně, že je tam jenom pahýl, že tam není ani pořádně zub. Takže mi s tím začali dělat různé experimenty. Vždycky většinou nějakou novou metodu, která sem přišla, okamžitě na mě zkoušeli,“ pokračuje ve vyprávění.

Řada pacientů s chrupem takto silně poškozeným Tetracyklinem potřebuje postupem času zubní korunky, můstky nebo implantáty. Jenže ty mají více nebo méně omezenou životnost, jak potvrzují stomatologové, a když doslouží, musejí si pacienti nechat zhotovit nové. Ruku v ruce s tím ale chtě nechtě sahají stále hlouběji do kapsy.

Sledujte nový díl pořadu Co Vás pálí a dozvíte se, jaké mají pacienti poškozeni trvalými následky tetracyklinové léčby v dětství šance na odškodnění. Startujeme v neděli ve 20:15 na primazpravy.cz a Facebooku Zpravodajství FTV Prima.

Tagy: