Co Vás pálí: Tahanice s pojišťovnou!

CNN Prima NEWS

Co Vás pálí - Spinraza

O závažné nemoci Spinální muskulární atrofie jsme už v našem pořadu Co Vás pálí mluvili. Nemoc, která postihuje svaly pacienta, se většinou objeví v mladém věku okolo pěti let, ale i mnohem dříve. S nemocí se prakticky do nedávna nedalo bojovat a většina pacientů umírala anebo musela být trvale napojena na plicní ventilaci.

Rok poté, co lékaři vyvinuli lék, se Spinraza dostala i k nám do Česka. Přestože byl v Americe vyvinut pro všechny nemocné bez rozdílu věku, u nás byl určen výhradně dětským pacientům. Na dospělé a mladé lidi se u nás zapomnělo a systém je takzvaně vyškrtl z tabulek. Nejstaršímu pacientovi, který měl štěstí a dostal v Čechách zaplacený lék, bylo 17 let.

V jednom z předchozích dílů Co Vás pálí jste mohli vidět devatenáctiletou Evu Blažkovou, která od loňského roku usilovala o to, aby i jí pojišťovna lék schválila. Mladá a nadějná pacientka na invalidním vozíku, která má velké ambice a chce jít studovat vysokou školu, dodávala pojišťovně podklady, aby jí lék schválila. Pojišťovna si od ní tehdy vyžádala několik vyšetření, mimo jiné i test několikaminutové chůze, který měla natočit na video. Toho ale vzhlede ke svému zdravotnímu stavu nebyla vůbec schopná. Ze zprávy byla nešťastná, nemoc zasáhla nohy a ruce, které už nedokáže používat. Náš štáb se tehdy vydal za pojišťovnou.

„Na tom testu budeme skutečně trvat. Ty testy, které požadují naši revizní lékaři, jsou pro nás skutečně velmi nezbytné k tomu, abychom mohli objektivně posoudit úhradu tím přípravkem Spinraza. Je to z toho důvodu, že ten lék je velmi drahý a není hrazen z veřejného zdravotního pojištění, je explicitně určen pro léčbu malých dětí. Jinými slovy u pacientů nad 12 let specialisté, kteří léčí spinální svalovou atrofii, stanovili přísnější kritéria k zahájení léčby" uvedl mluvčí Revírní bratrská pojišťovna Ivo Čelechovský.

To Evu Blažkovou neodradilo a rozhodla se absolvovat vyšetření, aby pojišťovně dodala výsledky ostatních testů, které požadují. Po čtvrt roce těchto tahanic se v případu mladé pacientky hodně změnilo, a proto jsme se opět rozjeli za Evou a zajímalo nás, jestli s pojišťovnou pochodila a povedlo se pro Evu jako první dospělou pacientku v Česku dostat lék, který by postup této nemilosrdné nemoci mohl významně zpomalit.

A o tom, že komunikace s pojišťovnou může často vést až k tomu, že se pacient raději rozhodne sám si sehnat peníze na léčbu v zahraničí, se dozvíte hned z dalšího příběhu Mirky Dobešové. Ta ve 14 letech podstoupila závažnou operaci kvůli rakovině. Když už vše vypadalo tak, že Mirka nad zákeřnou nemocí zvítězila a odstranění velkého nádoru pod okem se zdařilo, začala ji před pár lety z tváře vystupovat titanová mřížka. Tou lékaři nahradili lícní kost, která jí musela být odstraněna. Když začala situaci řešit, dozvěděla se od českých lékařů, že pomoci by jí mohli odborníci v zahraničí.

I ona se tak obrátila na pojišťovnu, která jí ovšem poslala dopis, ve kterém sděluje, že se jedná o běžný zákrok, který jí provede několik nemocnic po republice. Mimo to dostala od pojišťovny i jejich seznam. Mirka proto většinu zařízení obešla. „Z Olomouce mě poslali do Brna, v Brně zase do Heidelbergu, ale v uvozovkách poslali. Řekli mi, abych to konzultovala v Heidelbergu. Do Německa jsem vyrazila, tam jsem byla na česko-německé klinice s tlumočníkem. Lékařský koncil se usnesl na tom, že tento zákrok nejsou vzhledem k jeho náročnosti schopni provést. Poslali mě do Hannoveru," upřesnila Mirka.

Nešťastná pacientka, kterou posílali "od čerta k ďáblu" - a bez výsledku - své snažení o získání pomoci od zdravotní pojištovny vzdala. Společně se svými kolegy z práce se rozhodla uspořádat sbírku na svoji potřebnou cestu pro pomoc do zahraničí, aby zase mohla vést důstojný život s tváří, kterou nebude muset skrývat.

Sledujte další díl pořadu Co Vás pálí. Startujeme v neděli ve 20:15 na primazpravy.cz a Facebooku Zpravodajství FTV Prima.

Tagy: