Co všechno se dá najít v těle mrtvého vorvaně? Odpadky vážící 29 kilogramů

Letos v únoru byl nedaleko majáku ve španělském Cabo de Palos nalezen mrtvý samec vorvaně obrovského. A důvod jeho úmrtí je alarmující- pitva prokázala, že mořský velikán měl ve svém trávicím systému neuvěřitelných 29 kilogramů odpadků.
Uhynulý vorvaň
Uhynulý vorvaň
twitter/Mia Farrow ‏

reklama

Pytle na odpadky, lana, rybářské sítě, ale i barel- to všechno se našlo v útrobách vorvaně obrovského, kterého vyplavilo moře poblíž španělského pobřeží Cabo de Palos. Podle španělských úřadů stojí za smrtí vorvaně opravdu halda odpadků v jeho těle. Mořský obr, jenž se obvykle živí především chobotnicemi a rybami, měl mít podle odborníků zánět sliznice či pobřišnice. List The Washington Post zmínil, že odpadky prostě nebyl sto strávit a zemřel.

Přesto, že v sobě velryba „skladovala“ téměř třicet kilogramů odpadků, byla velmi podvyživená. Podle odborníků váží dospělí samci kolem 40 tun. Uhynulý samec ale vážil pouhých sedm tun.

Množství odpadků v mořském světě je alarmující a vládní úředníci ve španělském regionu Murcia se rozhodli zahájit kampaň ohledně správné recyklace odpadu. Jedním z bodů kampaně má být i úklid pláží.

Problém odpadků v mořích a oceánech je rok od roku větší. Výzkum z roku 2014 odhadl, že v oceánech může být dohromady až pět biliónů kusů odpadu! Není se pak čemu divit, že se z velryb stávají lidskou vinou „mořské kontejnery“.

reklama

reklama