Co vydrží? Na Libeňském mostě v Praze bude při zatěžovacích zkouškách 547 tun

Na pražský Libeňský most najely dnes ráno při zatěžkávacích zkouškách dvě 66tunové tramvaje. Postupně k nim přidávají zátěžové vaky na chodníky.
Libeňský most chátrá
Libeňský most chátrá
vcpd cvut

reklama

Následně na něj najede osm 41 tun těžkých nákladních vozů. Celkem bude dnes na mostě zátěž 547 tun. Cílem zkoušky je zjistit, v jakém statickém stavu se most nachází. Práce na mostě budou pokračovat do dnešní půlnoci. Most bude kvůli zkouškám uzavřen také příští sobotu.

Zkouška se týká pěti středních obloukových polí mostu přes Vltavu. Na most odborníci nejdříve připojili měřící přístroje. Poté začalo v 6:30 měření bez zátěže. Následně na něj najely tramvaje a na chodnících začala přibývat závaží.

Trojská lávka bude za rok a půl

Trojská lávka bude za rok a půl. Na Libeňský most jezdí nově autobus

"Potom tam budou postupně najíždět nákladní automobily, které jsou na to speciálně připraveny, mají nosnost 41 tun a bude jich celkem osm," řekl Hegrlík. Takto těžké vozy do Prahy běžně nesmí vjet, odborníci proto potřebovali zvláštní povolení. V poslední fázi se uskuteční takzvané dynamické zkoušky, které budou spočívat v pojíždění tramvají.

Zátěž, na kterou se dnes testuje, podle Hegrlíka v běžném provozu na mostě nikdy nebude. Testovací zátěž bude dnes na mostě osm hodin, po které budou odborníci měřit chování mostu. Nákladní vozy, tramvaje i vaky na chodnících musí být umístěny podle projektu, který počítá s přesností umístění v řádu centimetrů. "Společně s geodety máme přesně určena místa, kam nákladní automobily i tramvaje musí dojet," řekl Hegrlík.

Libeňský most je soumostí tvořené historickým mostem přes Vltavu a tzv. inundačním na břehu, který slouží jako protipovodňová ochrana a pod jehož oblouky protéká při povodních voda. Most z roku 1928 se nikdy neopravoval a je ve špatném stavu. V minulosti se na něm uskutečnila jedna zatěžovací zkouška, ale pouze na inundačním poli u Palmovky.

Podrobněji jsme o problémech psali zde.

Praha má problémy se stavem mostů dlouhodobě. Na začátku prosince 2017 spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou a při nehodě se zranili čtyři lidé. Ve špatném stavu je několik mostů přes Vltavu, mezi nimi například Hlávkův, most Legií a Palackého most. Město prostřednictvím TSK zahájilo diagnostiku jejich stavu.

iPrima/čtk

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!