Coca-Cola je údajně největším znečišťovatelem naší planety. Ročně vyprodukuje až tři miliony tun plastu

Společnosti Coca-Cola, Nestlé a Pepsi se umístily na prvních třech příčkách největších plastových znečišťovatelů světa - vyplývá to ze studie dobrovolníků z hnutí Break Free From Plastic, kteří zorganizovali úklid na téměř 500 plážích, a to v 50 zemích světa. Jejich seznamu znečišťovatelů již druhým rokem kraluje Coca-Cola Company. V jejím portfóliu kromě světoznámé Coly najdeme také ledové čaje a různé druhy limonád včetně Sprite.
Znečištění plasty
Znečištění plasty
foto pixabay

reklama

Skupina Break Free From Plastic na svých stránkách uvedla, že při úklidu pláží našla přesně 11 732 kusů plastů právě od Coca-Cola Company. Nejen že plastových lahví měla nejvíce, dokonce jejich množství bylo větší než součet dalších tří firem dohromady. 

1. The Coca Cola Company - CocaCola, Nestea, Sprite, Toma

2. Nestlé - JOJO, Nescafé, Lentilky

3. PepsiCo - Pepsi, Mirinda

4. Modelez International - BeBe Dobré ráno, Milka

5. Unilever - Pedigree, Mars

Další jsou například P&G, Colgate-Palmolive, Phillip Morris,  Perfetti Van Melle.

Firmy, které nejvíce produkují plast
Autor: www.breakfreefromplastic.org Firmy, které nejvíce produkují plast

Coca-Cola Company nekralovala pouze v Severní Americe. Tam dobrovolníci na plážích našli odpadky primárně od Nestlé, Solo Cup Company nebo Starbucks. Coca-Cola se umístila na pátém místě. 

Reakce

„Ve zprávě je tolik důkazů o znečišťování planety, že by všechny tyto společnosti měly začít jednat,“ zmínil organizátor společnosti Break free from plastic Von Hernandez pro web Independent

Vedoucí kampaně za oceánské plasty Greenpeace ve Velké Británii Louise Edge navíc dodal: „...jsou to firmy závislé na jednorázových obalech, a to vede ke vzniku více zahozených plastů v přírodě.“ Ani recyklace to podle něj nevyřeší. 

Podle Edge mají firmy dostatek financí na to, aby svůj přístup k přírodě změnily. Měly by vytvořit znovupoužitelné obaly, a tím tak bojovat se znečištěním. Představitelé boje za čistou planetu vyzvali firmy, aby se k problému postavily čelem a začaly okamžitě jednat. 

Názor Coca-Coly

Společnost upozornila na svůj program „Svět bez odpadu“ z roku 2017. Právě ten má za cíl vyrábět recyklovatelné obaly. Ke skutečnosti, že je firma již druhým rokem nejsilnějším znečišťovatelem, vydala tisková mluvčí prohlášení, že se jedná o velice nepříjemné zjištění. „Ve spolupráci s ostatními firmami pracujeme na řešení tohoto globálního problému,“ zmínila pro web Independent.  

Společnost Greenpeace ale jejich postup znovu zkritizovala. Dle nich firmy předkládají pouze falešná řešení, která závažnost situace nezmění. „Společnosti budou i v budoucnu jmenovány největšími znečišťovateli,“ uvedl Abigail Aguilar z Greenpeace bez okolků. 

Coca-Cola se snaží chovat otevřeně a nebojí se zveřejnit čísla vyprodukovaného plastu. Na začátku roku 2019 uvedla ve zprávě, že ročně vyprodukuje kolem tří milionů tun plastu. A zavazuje se tak k ekologickému chování k naší planetě. Například společnost Nestlé, která obsadila v žebříčku znečišťovatelů druhé místo, udělala první vstřícný krok - již vyměnila plastová brčka za papírová. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!