Couvne i Emmanuel Macron? Francouzská vláda má oznámit ústupky ve zvyšování daní

Francouzský premiér Edouard Philippe oznámí odložení plánovaného navýšení spotřební daně na pohonné hmoty, které ve Francii vyvolalo masivní protesty napříč celou zemí. Informovala o tom agentura AFP na základě zdrojů z vlády.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
@EmmanuelMacron / Twitter

reklama

Podle serveru France24 zrušila francouzská vláda setkání s protestujícími – takzvanými „žlutými vestami“ – plánované na dnešní den.

Dříve se však také ukázalo, že dva z lídrů zastupujících protestní hnutí sami od plánované schůzky s ministerským předsedou odstoupili. A to z důvodu, že obdrželi hrozby agresivnější části protestujících, která je varovala před zahájením dialogu s vládou, informoval server Russia Today.

ilustrační foto

VIDEO: Francie je v šoku ze záběrů, na kterých student míří pistolí na učitelku!

Masivní prostesty od poloviny listopadu

Hnutí žlutých vest od poloviny listopadu protestuje proti chystaným ekonomickým reformám prezidenta Emmanuela Macrona, zejména proti navýšení spotřebních daní na pohonné hmoty. Protesty zasáhla jak Paříž, tak další velká francouzská města.

Prezident Macron opakovaně uvedl, že v otázce daní nepoleví, nicméně vláda v pondělí vydávala signály, že je připravena provést určité ústupky. Prezident v souvislosti s eskalující situací zrušil plánovanou návštěvu Srbska.

Nejvěší nepokoje za posledních deset let

Protesty ve Francii jsou podle pozorovatelů nejhoršími občanskými nepokoji za posledních více než deset let. Nejvíce lidí vyšlo do ulic první den protestů 17. listopadu, kdy na demonstracích mělo být přes 280 tisíc lidí. Při sobotních protestech po celé zemi protestovalo přes 130 tisíc lidí. Hlášeny byly značné materiální škody a jen v Paříži přes sto zraněných lidí.

reklama

reklama