Crohnova choroba či rakovina: Cena biologické léčby snižuje její dostupnost, zlepšit ji mohou biosimilární přípravky

Biologická léčba je v případě střevních zánětů, onkologických, revmatologických, ale i dalších onemocnění vysoce efektivní. Zároveň je ale velmi nákladná, což zase omezuje její dostupnost. Změnit tuto situaci může zavádění takzvaných biosimilárních přípravků, které jsou kvalitní, bezpečné a mají stejné účinky jako jejich originální biologické předlohy. Díky nižší ceně ale činí léčbu dostupnější pro více lidí, kteří ji potřebují.
17. 11. 2017 ZPRÁVY: BIOSIMILÁRNÍ LÉČBA NAVRACÍ PACIENTY DO ŽIVOTA
17. 11. 2017 ZPRÁVY: BIOSIMILÁRNÍ LÉČBA NAVRACÍ PACIENTY DO ŽIVOTA

reklama

Přes 40 tisíc pacientů u nás trpí zánětlivými střevními nemocemi. Ročně je hospitalizováno přes deset tisíc lidí, přitom se jedná často o mladé lidi v produktivním věku. Velkou pomocí při léčbě i těchto potíží bývá především biologická léčba. „Crohnova choroba postihuje asi 20 tisíc pacientů, ulcerózní kolitida více než 22 tisíc lidí. Biologickou terapii přitom dostává jen asi 5 tisíc z nich, tedy přibližně 12 procent. Ve vyspělých evropských zemích je tento podíl přibližně dvojnásobný, léčeno je asi 25 procent pacientů. Biologika přitom vrací chronicky nemocné a často invalidní pacienty do života, a to včetně jejich schopnosti pracovat. Úspěšná terapie je tak ekonomicky prospěšná pro celou společnost,“ říká gastroenterolog Martin Bortlík.

Pomáhá i levnější, ale účinná kopie

I když je biologická léčba často nejefektivnější formou léčby řady zánětlivých onemocnění, v léčebném procesu stojí obvykle na samém konci. Důvodem je vysoká cena. Existuje ale alternativa, která je levnější, přitom podle lékařů podobně účinná. Jde o léčbu pomocí biosimilárních přípravků (tzv. biosimilars), což jsou biologické léky vytvořené jako kopie originálního biologického léčiva po vypršení jeho patentové ochrany (která trvá 20 let). Jedná se tedy o látky svými vlastnostmi velice podobné těm, které se využívají v originální cílené léčbě. Více než desetiletá zkušenost, kterou má evropská medicína s biosimilars, ukazuje, že jejich kvalita, účinnost i bezpečnost je shodná s originálními léky.

Střevní potíže, revma nebo rakovina...

Nejvíce jsou biosimilars v současnosti využívané právě v gastroenterologii, dále pak v onkologii a revmatologii, využití ale najdou i v řadě dalších oborů (např. nefrologii). „Zavádění biosimilární léčby znamená zásadní zlom v dostupnosti péče pro pacienty s řadou závažných chorob, včetně střevních zánětů. Vysoká cena biologické léčby totiž řádově převyšuje cenu obdobné léčby chemickými (konvenčními) léčivy, i proto je počet pacientů léčených biologickou terapií stále nižší, než by odpovídalo skutečné potřebě. Například zavedením biosimilárního infliximabu jsme mohli v ČR začít léčit o 2 000 pacientů s IBD (střevními záněty) více,“ říká Martin Bortlík.

Biosimilární přípravky zvyšují šanci na získání účinné léčby...
Autor: pixabay.com Biosimilární přípravky zvyšují šanci na získání účinné léčby...

Důkladný kontrolní proces

Crohnovou chorobou trpí i student medicíny Martin Kolář. Díky biosimilární léčbě může normálně studovat a dá se říci normálně žít. "Nebýt této možnosti léčby, studovat medicínu by pro mě bylo nemyslitelné," podotýká mladý pacient. České zdravotnictví využívá biosimilární léčbu už desátým rokem a ze zákona je úhrada tzv. biosimilars automaticky o 30 procent nižší. Léčba pomocí těchto medikamentů není navíc podle lékařů žádný experiment nebo hazard. Podmínky pro jejich vstup na trh jsou pevně dány směrnicemi Evropské lékové agentury. Na rozdíl od generik chemických léčiv je u nich nutné provádět srovnávací studie s „referenčním přípravkem“, které prokazují, že biosimilární lék je skutečně kvalitní, bezpečný a účinný produkt.

Léčba má i psychický efekt

Onemocnění, jako je třeba Crohnova choroba, ovlivňují nejen fyzický stav člověka, ale velmi výrazně i jeho psychiku. Jejich častým následkem je ztráta přirozeného životního rytmu, ztráta zaměstnání nebo stud, které mohou společně s vědomím, že se jedná o nevyléčitelná onemocnění, vést až k sociální izolaci a depresím. „Záludnost některých chronických nemocí tkví i v tom, že nejsou na první pohled vidět a lidé se o nich bojí mluvit. Je to rozdíl například od situace, kdy je člověk upoután na invalidní vozík a nemusí na svůj handicap ve chvíli, kdy je to nutné, sám upozorňovat. Snížení kvality života je přitom srovnatelné. Účinná léčba má proto zásadní vliv i na psychický stav nemocných, kvalita jejich života se dramaticky zvyšuje,“ vysvětluje psychoterapeutka Karin Řeháková.

Kde najít pomoc?

Pacienti s výše zmíněnými onemocněními mohou navštívit i web dostupnalecba.cz, kde najdou základní informace o léčbě pomocí biosimilars a podívat se, které centrum tuto léčbu nabízí.

Advertorial

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!