Cruz se k masakru ve floridské škole přiznal. Za šest minut pozabíjel 17 lidí

Nikolas Cruz se podle agentury AP k masakru na floridské střední škole vyšetřovatelům přiznal. Za pouhých šest minut střelby připravil 17 lidí o život a dalších 13 zranit. Navíc se měl pokusit i rozbít okno ve třetím patře, aby mohl odstřelovat studenty prchající z budovy školy.
Devatenáctiletý Nikolas Cruz se k masakru na střední škole přiznal
Devatenáctiletý Nikolas Cruz se k masakru na střední škole přiznal
AP

reklama

Devatenáctiletý Nicolas Cruz se přiznal k masakru na floridské střední škole. Soud ho obvinil ze sedmnáctinásobné úkladné vraždy. Ve vězení pak sledují, zda nemá sebevražedné sklony. Navíc policie zveřejnila zprávu, která přesně odpovídá popisu událostí, které se ve čtvrtek odehrály.

Cruz měl k budově školy přijet vozem společnosti Uber v době, kdy už končilo vyučování. Do jedné z budov rozsáhlého areálu měl vejít s černým pytlem. Jelikož byl jejím bývalým studentem, jeden ze zaměstnanců ho okamžitě poznal. Když varoval vysílačkou svého kolegu o Cruzově přítomnosti, začaly se ozývat výstřely.

Podle jedno ze svědku, jehož jméno je ve zprávě začerněno, měl postupovat velice cílevědomě. Na schodišti vytáhl svou legálně zakoupenou poloautomatickou puškou AR-15. Policistům řekl, že měl u sebe v batohu mnoho zásobníků. Střílel ve čtyřech místnostech v prvním patře, další osobu zastřeli i v patře druhém. Pak pokračoval do třetího poschodí, kde odhodil zbraň i batoh a vmísil se do davu prchajících studentů.

Sedmnáctiletý David Hogg přežil střelbu ve floridské střední škole

David přežil masakr ve škole díky varování vrátného, jeho mladší sestře zabil střelec kamaráda

Chtěl Cruz odstřelovat prchající studenty?

Policie se navíc domnívá, že se do třetího patra vydal se záměrem odstřelovat prchající studenty. Pokusil se tam rozbít okno, ale nepovedlo se mu to. Jenže na druhou stranu, okna šla lehce otevřít. Od chvíle, kdy vstoupil do školy, do doby, než se mu z ní podařilo utéct, uběhlo pouhých šest minut. Za tu dobu zabil celkově 17 lidí- 12 přímo ve škole, tři před budovou a další dva podlehli zraněním v nemocnici.

Po útoku zamířil do obchodu Walmart, kde si koupil nápoj, navštívil také restauraci Subway a vydal se do McDonald's. Po 40 minutách od chvíle, kdy odešel ze školy, ho spatřil policista na ulici a zadržel ho. Cruz se nebránil.

Ve zprávě ale podle floridského tisku chybí to nejpodstatnější - motiv. Jediným vodítkem tak stále zůstává fakt, že byl Cruz před rokem ze školy vyloučen kvůli kázeňským problémům. Podle informací agentury AP se měl porvat s novým přítelem svém bývalé přítelkyně.

Střelba ve floridské střední má 17 obětí, další bojují o život v nemocnici

Střelba ve floridské střední škole: Bývalý student zabil 17 lidí, dalších pět bojuje o život

Obhajoba údajně může stavět na jeho duševním stavu

List Miami Herald napsal, že obhajoba bude chtít s největší pravděpodobností stavět na jeho duševním stavu. „Je hluboce rozrušený,“ řekl zástupce veřejného obhájce Gordon Weekes, jehož kancelář Cruze zastupuje. S tím souhlasí lidé ze sousedství Cruzova bydliště. Podle nich šlo o problematické dítě, které se občas projevovalo agresivně.

Měl například házet vejce na auta sousedů, ostatní děti se ho měly stranit, trápil zvířata a vzduchovou pistolí střílel po hlodavcích a slepicích. O Cruzově duševním stavu se zatím jenom spekuluje, hovoří se o depresi a také o autismu. Svědci se shodují, že byl emočně velmi nestálý. Cruz byl hned po narození dán do adopce starším manželům, oba už zemřeli.

reklama

reklama