ČSSD bojuje o peníze pro svoje ministerstva. Maláčová se Schillerovou se ani po 5 hodinách nedohodly

Vyjednávání o navýšení rozpočtu pro ministerstva ČSSD je poslední týden v plných otáčkách. Maláčová vyjela dnes jako poslední žádat o další finance. Ty se ale vyjednat nepodařilo, pokračovat tak budou v pátek. Podle Maláčové jsou peníze potřeba na sociální služby a digitalizaci.
31. 7. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: ČSSD CHCE VÍCE PENĚZ ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU PRO SVÉ RESORTY
31. 7. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: ČSSD CHCE VÍCE PENĚZ ZE STÁTNÍHO ROZPOČTU PRO SVÉ RESORTY

reklama

Ministryně práce a sociálních věcí požadovala pro svůj resort o 11,7 miliardy více, než je v aktuálním návrhu rozpočtu. Jako poslední z ministrů sociální demokracie dnes jela vyjednávat o navýšení financí.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) už v minulosti takový obnos odmítla uvolnit. Maláčová tvrdí, že potřebuje peníze kvůli přechodu ministerstva na nové moderní IT systémy a také na sociální služby. Ty se letos staly krizovým tématem, když v sektoru došly peníze.

Maláčová také říká, že už od nástupu do své funkce šetří a nedostatek peněz by způsobil, že se bude šetřit na obcích a krajích. Pro sociální služby je prý na příští rok vyčleněno méně peněz než letos.

Pětihodinové jednání bez výsledku

Dnešní schůzka začala v osm ráno a původně měla trvat hodinu. Nakonec se protáhla do jedné odpoledne, kdy bylo setkání podle tiskové mluvčí z časových důvodů přerušeno. Jednání budou pokračovat pozítří dopoledne, MPSV doufá, že schůzka již povede ke konkrétním závěrům.

Zda MPSV trvalo na původním navýšení o 11,7 miliard, nechtělo tiskové oddělení komentovat. „K tomu se teď nemohu vyjádřit, paní ministryně se k tomu bude vyjadřovat po pátečním jednání,“ řekla online redakci TV Prima mluvčí Barbara Hanousek Eckhardová.

„Boj“ o peníze

ČSSD nebylo s návrhem spokojeno od začátku. Hamáček, Maláčová a Petříček kvůli tomu svolali tiskovou konferenci, kde uvedli svoje požadavky. Sociální demokracie kritizovala, že jí návrh rozpočtu neumožní plnit sliby občanům.

Místopředseda vlády (ČSSD) Jan Hamáček vyžadoval pro Ministerstvo vnitra minimálně dalších 5-6 miliard. Peníze chtěl využít především na financování policejních a hasičských sborů, které jsou podle něj značně podfinancovány a používají starou techniku.

Hamáček také poukázal na to, že rozpočet na příští rok nepočítá s vládou již schváleným projektem Digitální Česko.

Nakonec se mu podařilo vyjednat 1,7 miliardy, které zafinancují například nové vybavení a vyšší platy policistům.

Předseda ČSSD také na brífinku požadoval 1,5 miliardy pro Ministerstvo zemědělství. „Klíčový resort v boji se suchem a zadržování vody“ by podle něj musel při původním návrhu snížit počet zaměstnanců o 10 %, a to především v kontrolních orgánech, které například odhalily nakažené polské maso.

Vyjednat se nakonec pro Ministerstvo zemědělství podařila 1 miliarda korun. Peníze půjdou na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě a projekty, které mají zmírnit dopady sucha.

Tomáš Petříček řekl, že pro plnění zahraniční politiky ČR a kvůli hrozbám terorismu a migrace potřebuje další 1,5 miliardy. Dodal také, že tyto peníze jsou pro ministerstvo důležité i proto, aby mohlo rozšířit počet zastupitelských úřadů v zahraničí.

Na schůzce se Schillerovou se dohodli na 253milionovém navýšení. Prostředky budou primárně využity na zahraniční rozvojovou spolupráci, na pomoc v severní Africe a v Sýrii za účelem zamezení nelegální migrace a také na otevření nové ambasády v Singapuru.

Ministerstvo kultury, které momentálně hledá svého šéfa poté, co se vzdal nominace Michal Šmarda, si oproti návrhu přilepší o 440 milionů.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama