ČSSD chce financovat zdravotnictví z fondů pojišťoven. Některé nemocnice zkrachují. Podle ANO jsou peníze potřeba na horší časy

Sociální demokraté navrhují využít přebytek peněz z fondů zdravotních pojišťoven na financování lékařské péče, která je podle nich v tristním stavu. ANO opakovaně tvrdí, že je potřeba ponechat rezervy pro případ krize. Podle ČSSD se ale návrh konkrétně rezervního fondu netýká. Peníze chce využít k péči o pacienty.
ČSSD chce financovat zdravotnictví z fondů pojišťoven. Podle ANO jsou peníze potřeba na horší časy
ČSSD chce financovat zdravotnictví z fondů pojišťoven. Podle ANO jsou peníze potřeba na horší časy

reklama

ČSSD navrhuje využít finanční zásoby pojišťoven k financování lékařské péče. Podle sociálních demokratů „leží“ na účtech pojišťoven, včetně toho rezervního, 55 miliard korun. Z ČSSD se tak ozývá, že jsou některé nemocnice před krachem, zatímco na účtech zdravotních pojišťoven leží nevyužité miliardy. Nemocniční personál prý pracuje přesčasy a nedostatek lékařů nutí nemocnice nabírat nezkušené absolventy.

To má údajně za výsledek například vysoké čekací lhůty na vyšetření. „Analýzy ukazují prudký propad v hospodaření, i když se ministr zdravotnictví tváří, že je vše v pořádku,“ stojí v tiskové zprávě ČSSD. Ministerstvo zdravotnictví (MZ) by prý mělo hájit zájmy pacientů a ne pojišťoven.

Svůj návrh přednesli sociální demokraté na koaličním jednání, která budou nadále pokračovat. ANO opakovaně tvrdí, že rezervy určitě nerozpustí, ČSSD zase říká, že chce použít peníze z tzv. základního a ostatního fondu, nikoli rezervního.

Rezervy nerozpustíme, říká ANO

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) dělá ministerstvo kroky, které posouvají zdravotnictví dopředu. Jeho současný stav prý zapříčinila nečinnost předchozích ministrů sociální demokracie.

Vojtěch také tvrdí, že momentálně investuje do zdravotnictví historicky největší objem peněz. „Po letech, kdy se problémy pouze hromadily, my je řešíme,“ píše na svém Twitteru. Podle odborné mluvčí pro zdravotnictví za ČSSD Lenky Tesky Arnoštové je to ale zkrátka způsobeno vyšším výběrem pojistného.

MZ považuje návrh ČSSD a odborů na využití poloviny rezerv za velmi nerozvážný krok. „Zmiňované přebytky jsou určeny na pokrytí výpadku příjmů systému veřejného zdravotního pojištění při případné ekonomické recesi, aby výkyvy způsobené výpadkem výběru pojistného nepocítili pacienti,“ sdělila TV Prima tisková mluvčí rezortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Peníze na účtech pojišťoven pochází především z vybírání pojistného. Návrh ČSSD by prý způsobil skokový nárůst ve financování lékařské péče, což by se podle ministerstva velmi problematicky financovalo v budoucnu.

Údajně by se k tomu musel využít zbytek rezerv, protože by na to běžné příjmy nestačily. V roce 2022 by se pak systém dostal do problémů, což by prý mohlo vést k omezení nároku pacientů na hrazené služby, snížení lékařských platů či navýšení placení záloh.

„Pokud se bude systému dařit a budeme schopni udržet rezervy na dostatečné úrovni, je Ministerstvo zdravotnictví otevřeno tomu využít jednotky miliard z rezerv a dát je do rozvoje zdravotní péče nad rámec úhradové vyhlášky,“ sdělilo redakci ministerstvo.

Jsou to peníze pacientů, ne pojišťoven

Sociální demokracie nicméně tvrdí, že se její návrh netýká rezerv, ale dvou základních fondů, kde je dohromady asi 37 miliard. Kolik peněz by chtěli využít na koaličním jednání, neprobírali.

Podle Arnoštové jsou na fondech přebytky, které by chtěla sociální demokracie použít na nezbytnou péči. Týkalo by se to dvou fondů, které nejsou rezervní. „Nám jde o to, aby byli poskytovatelé zdravotních služeb vybaveni k tomu, aby pacienti dostali péči, na kterou mají nárok,“ sdělila redakci TV Prima Arnoštová.

Ministerstvo zdravotnictví opakovaně používá termín „rezervy“, ze kterého ale nelze jednoznačně vyčíst, o kterých konkrétních fondech mluví. Šestnáct miliard na rezervním fondu by podle ČSSD zůstalo nedotčeno.

Sociální demokracie tvrdí, že je nutně potřeba vložit do zdravotnictví více peněz. „Řekla bych, že  jsou v některých nemocnicích provozní podmínky opravdu neadekvátní,“ komentuje současnou situaci odborná mluvčí ČSSD.

K čemu peníze na ostatních fondech slouží ale ČSSD neví, jelikož nemá ve všech správních dozorčích radách jednotlivých pojišťoven své zástupce. „My jsme toho názoru, že peníze z těchto fondů by měly jít na péči pro pacienty,“ řekla redakci Arnoštová.

„Nám jde o to, aby byli poskytovatelé zdravotních služeb vybaveni k tomu, aby pacienti dostali péči, na kterou mají nárok. Musím říct, že částka v rezervním fondu 16 miliard korun je vyšší, než požaduje zákon, který říká, že má být na rezervním fondu 3,9 miliardy,“ dodává Arnoštová.

V případě krize musí podle sociální demokracie stát zajistit, aby pokryl péči těm nejpotřebnějším - jako jsou matky na mateřské, děti, důchodci a studenti, za které platí pojištění.

V době krize mezi lety 2010-2013 prý stát tyto platby stornoval. „To se nesmí stát znovu,“ míní odborná mluvčí. „V době hospodářské krize nemůže být zdravotnictví tím, kdo bude dotovat ekonomiku,“ dodává.

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama