ČSSD se rozhodla - buď prezident jmenuje Michala Šmardu, nebo ministři podají demisi

Sociální demokracie trvá na jmenování místopředsedy Michala Šmardy na post ministra kultury, rozhodlo o tom dnes předsednictvo ČSSD. To zároveň dalo Janu Hamáčkovi kompetence k dalšímu jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a prezidentem Milošem Zemanem. ČSSD o pokračování vládní koalice s hnutí ANO stojí, pokud by se ale jmenování Šmardy vyjednat nepodařilo, tak je Hamáček připraven vyzvat sociálně demokratické ministry k demisi.
Briefing po jednání předsednictva ČSSD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Předsednictvo sociální demokracie drtivou většinou konstatovalo, že pan ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) má být odvolán a ministerstvo má převzít nominant sociální demokracie, kterým je Michal Šmarda. Současně jsme vyzvali pana předsedu vlády, aby postupoval v rámci svých ústavních práv a v rámci koaliční smlouvy, a aby zajistil to, že tento požadavek sociální demokracie bude respektován,“ řekl dnes předseda strany Jan Hamáček.

Pravidla platí pro každého

Spolu s tím Hamářek uvedl, že očekává další jednání mezi předsedou vlády a hradem. „Já očekávám, že nás teď čeká další kolo jednání mezi panem premiérem a panem prezidentem v této věci. My jako sociální demokraté postupujme striktně podle ústavy a podle koaliční smlouvy, pravidla dodržujeme a jsme přesvědčeni, že pravidla platí pro každého,“ připomněl. 

Hamáček také sdělil, že pokud jednání nikam nepovedou, tak jsou ministři připraveni odejít z vlády, neupřesnil ovšem žádný termín, kdy by se tak mohlo stát. „Předsednictvo vyzvalo naše ministry, aby v případě, že to bude třeba a předseda sociální demokracie o to požádá, aby podali demise,“ dodal. 

Na jednání předsednictva dnes dorazil i premiér Andrej Babiš, se špičkami sociální demokracie jednal asi čtvrt hodiny. Novinářům v krátké reakci uvedl, že stojí o pokračování vládní koalice se sociálními demokraty.

Většina zástupců sociální demokracie z jednotlivých krajů jednoznačně přivítala skutečnost, že prezident potvrdil odvolání ministra Staňka. V otázce zdali mají sociální demokraté trvat na jmenování jejího současného kandidáta Šmardy už ale taková jednota nepanovala. Na nominaci Šmardy před jednáním šedesátičlenného předsednictva trval Karlovarský, Plzeňský, Liberecký, Královehradecký, Zlínský kraj a Praha. Některé kraje, jako například Plzeňský, navíc zastávaly pozici, že by ČSSD měla odejít z vlády.

„Čas je jasně dán těmi kroky, ke kterým došlo v minulých týdnech. Já myslím, že pan prezident na pátečním jednání řekl, že ten termín je 31. července, čili já si nemyslím, že je důvod, abychom spekulovali o jakýchkoliv jiných termínech, než je ten, který si pan prezident vybral. V tuto chvíli není pod žádným tlakem, termín si vybral sám a sociální demokracie ho zřejmě bude respektovat, tedy předpokládám,“ uvedl před začátkem jednání předsednictva Michal Šmarda.

Místopředseda ČSSD zároveň uvedl, že v případě, že se členové strany rozhodnou pro odchod z vlády, musí se shodnout také na tom, že předseda sociální demokracie Jan Hamáček má dostatečně silný mandát na to, aby mohl vydat usnesení o odchodu z vlády.

Reklama
Reklama