ČSSD si vyhandlovala dalších 6 miliard. Ústecká buňka strany je přesto proti pokračování ve vládě

Ústecká ČSSD vyzvala předsedu strany Jana Hamáčka, aby rezignoval. Předseda krajské organizace Miroslav Andrt vysvětluje proč

Ústecká ČSSD vyzvala předsedu strany Jana Hamáčka, aby rezignoval. Předseda krajské organizace Miroslav Andrt vysvětluje proč

Sociální demokracie nakonec přes svůj neúspěch se Šmardou nepřišla úplně zkrátka, kromě peněz na nové policejní vozy a hasičskou techniku si dokázala ČSSD vyhandlovat i šest miliard pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Přestože Jana Maláčová pro svůj rezort původně žádala 11,7 miliardy korun, byla s výsledkem jednání nakonec spokojena. Ani navýšení rozpočtu nicméně neuspokojilo ústeckou buňku ČSSD, která nadále požaduje odchod předsedy strany.

Maláčová se může radovat

„Smyslem vyjednávání o rozpočtu je, abychom měli lepší společnost, funkční sociální politiku, kdy mladí lidé budou mít děti a staří lidé se nebudou bát stáří,“ řekla po jednání se Schillerovou ministryně práce a sociální věcí Jana Maláčová. Ta také řekla, že přestože bude muset ministerstvo pečlivě obracet každou korunu, je s výsledkem schůze spokojena. „V pondělí nás bude čekat ještě technická debata o IT na MPSV a nám ministryně financí pošle ještě dalších 800 miliónu korun do toho letošního rozpočtu, přičemž ty položky mohou být převedeny na příští rok, a to na přeměnu IT,“ dodala Maláčová.

Schillerová opět ustoupila

Ministryně financí Alena Schillerová tak nakonec Maláčové opět ustoupila, přestože před prázdninami navýšení rozpočtu pro ministerstvo vylučovala. „Debata trvala dlouhé hodiny, ale já ji považuji za konstruktivní, reálnou, spoustu věcí jsme si vyjasnili, a to si myslím, že je to nejdůležitější, protože jsme to dělali u jednacího stolu, a to má pro mě vždycky největší cenu,“ narážela Schillerová na stížnosti Maláčové přes média.

Ústecká buňka ČSSD pokládá svého předsedu za slabého

Pro předsedu ústecké organizace Michala Andrta je ovšem důležitější celkový obraz strany než dojednané ústupky, a ten je podle něj špatný. „Pan Hamáček ukázal v posledních měsících, že je slabý předseda, protože v těch vyjednáváních o obsazení postu ministra kultury neustále ustupoval. Přesvědčovali jsme národ, že máme silného kandidáta a nakonec jsme ustoupili a naprosto z toho jednoznačně vyplývá, že jsme se stali hračkou pana prezidenta,“ uvedl předseda ústecké organizace.

Andrt také řekl, že kromě Hamáčka ukázal svoji slabost i premiér. K jednání grémia ČSSD podotkl důležitost otevřené diskuze a svobodných názorů. „Nedovedu předvídat, jak jednání dopadne, doufám ale, že bude převládat stranická demokratická diskuze,“ uvedl a připomněl, že výzva ostatních členů strany k jeho rezignaci je jako výzva rezignace celé ústecké buňky.

Poslanci stojí za Hamáčkem

Grémium strany se sešlo kolem tří hodin odpoledne, na výsledek jednání se zatím stále čeká, nepředpokládá se však, že by strana svého předsedu nepodpořila. Ještě před schůzkou grémia vyjádřil podporu Janu Hamáčkovi i poslanecký klub ČSSD. Zároveň bylo oznámeno, že poslanec Miroslav Foldyna v klubu své strany zatím zůstává.