Čtyři Indové byli popraveni za hromadné znásilnění a vraždu dívky z roku 2012

Dívka, kterou média pojmenovala Nirbhaya (nebojácná), byla v roce 2012 hromadně znásilněna, mučena železnou tyčí a zabita šesti muži v jedoucím autobuse, její přítel byl velmi vážně zraněn. Oběti byly následně v bezvědomí pohozeny nahé a zkrvavené na okraji silnice, kde je našli až kolemjdoucí, kteří zavolali policii. Akshay Thakur, Vinay Sharma, Pawan Gupta a Mukesh Singh byli v roce 2013 odsouzeni k trestu smrti a v pátek ráno byl rozsudek po osmi letech od vraždy vykonán, informovala BBC.
Indové děkují soudům za potrestání násilníků
Indové děkují soudům za potrestání násilníků
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Násilná smrt třiadvacetileté studentky fyzioterapie ve městě Dillí vyvolala v Indii obrovskou vlnu protestů, lidé se dožadovali spravedlnosti za ohavné činy, které byly na dívce spáchány šesticí mužů. To mělo za následek vytvoření nových a přísnějších zákonů týkajících se trestů za znásilnění.

Jeden z útočníků, Ram Singh, byl nalezen mrtvý ve vězení v březnu 2013, zřejmě spáchal sebevraždu. Další z nich, kterému bylo v době spáchání činu pouhých 17 let, byl propuštěn v roce 2015 po necelých třech letech z nápravného zařízení.

V posledních několika měsících podali všichni čtyři odsouzení petice k Nejvyššímu soudu ve snaze snížit své tresty na doživotí. Soud je však zamítl a v pátek ráno byli pachatelé oběšeni. Skupiny lidí s transparenty se shromáždily před branami vězení a po vyhlášení poprav začali oslavovat. Někteří z nich skandovali „smrt násilníkům“ a mávali plakáty, které děkují soudcům. V rámci snahy o udržení situace pod kontrolou hlídala jásající dav policie. Matka oběti krátce poté řekla tamním médiím: „Objala jsem fotografii své dcery a řekla jí, že se nám konečně dostalo spravedlnosti.“ Její otec uvedl, že jeho „víra v soudnictví byla obnovena,“ informovala BBC.

Premiér Narendra Modi v pátek ráno tweetoval: „Spravedlnost zvítězila.“ Dodal, že jejich Indie se musí stát národem, v němž je důraz kladen na posílení rovnoprávného postavení žen. Ani po novelizaci zákonů týkajících se trestů za znásilnění však počet trestných činů páchaných na ženách neklesl. Nedávno zveřejněné údaje z úřadu National Crime Records Bureau ukazují, že policie v roce 2018 zaregistrovala 33 977 případů znásilnění. To je v průměru alarmujících 93 případů denně.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!