Čtyři mrtví ve Francii a zřícená dálnice v Itálii. Jihovýchod Evropy zasáhly sesuvy půdy a povodně

Záplavy v Evropě si vyžádaly už čtyři mrtvé a několik evakuovaných i pohřešovaných lidí. V Itálii se zřítilo asi 30 metrů viaduktu a na mnoha místech je vyhlášen nejvyšší stupeň varování před záplavami. Voda zaplavila i centrum Benátek, kde byly téměř dva metry vody. Pohotovostní služby podle serveru The Guardian stále pátrají po dalších pohřešovaných.
Zhroucení mostu v Itálii
Zhroucení mostu v Itálii

reklama

Silné bouře sužují Itálii už od začátku listopadu, a to zejména oblast Ligurie a Piemont. Následkem bouří jsou i sesuvy půdy, které způsobily zřícení dálnice A6. Na videu, které zveřejnila italská televize, je vidět, jak záchranáři prohledávají okolí. Existuje totiž podezření, že byl stržen jeden vůz s řidičem, který se momentálně pohřešuje. Skutečnost ale není potvrzena.

Italské úřady musely uzavřít i část dálnice mezi Janovem a Nice. Poblíž se totiž zřítilo auto do řeky. Dva lidé se stihli zachránit, ale třetí se stále pohřešuje. V regionu Piemont zase museli hasiči evakuovat 200 lidí a dalších 600 bylo odříznuto od světa. Z břehů se totiž vylila řeka Pád. I další oblasti jsou v kritickém stavu. Například přístavní města Janov, Imperia nebo Savona jsou zcela pod vodou. Na mnoha místech Itálie proto platí nejvyšší stupeň varování před záplavami.

Záplavám se nevyhly ani Benátky. Pod vodou je náměstí Svatého Marka, kde voda dosahovala úrovně až 1,84 metru nad hladinou moře. Nyní podle posledních informací hladina klesá. 

Francie

I Francie je v kritickém stavu. Kvůli dešti se z břehů vylilo několik řek. Voda zaplavila ulice a domy a počasí si vyžádalo už čtyři mrtvé. Jeden mrtvý se našel poblíž francouzské obce Le Muy. Další tělo bylo nalezeno v zaplaveném autě u města Cabasse a o dalších dvou tragických případech o víkendu informovaly úřady. Francouzský ministr vnitra Christophe Castane řekl, že bylo evakuováno více než 1600 lidí.

Francouzská národní meteorologická služba Meteo France navíc uvedla, že zaznamenala za 24 hodin tolik srážek, jako za standardních podmínek během dvou měsíců.

 

reklama

reklama