Čtyřletá dívenka zemřela v Itálii na vzácný typ malárie. Lékaři netuší, jak se nakazila

Čtyřletá dívenka zemřela v Itálii na vzácný typ malárie. Lékaři netuší, jak se nakazila

Smrt holčičky, která v Itálii zemřela na malárii, považují lékaři za záhadný případ. Cerebrální malárii totiž přenáší komár Anopheles, který by se v Itálii neměl vůbec vyskytovat. V cizině přitom dívka nikdy nebyla.

Sofie Zago z autonomní oblasti Trentino zemřela v severoitalském městě Brescia v neděli poté, co byla den před tím převezena s vysokými teplotami do nemocnice. Lékaři jí diagnostikovali malárii.

„Je to poprvé v mé třicetileté kariéře, kdy jsem spatřil případ malárie v okolí Trentina,“ řekl pro BBC doktor Claudio Paternoster, specialista na infekční onemocnění. Od padesátých let minulého století totiž Itálie nemá problémy s malárií, protože oblasti zamořené moskyty byly vysušeny.

Nakazila se holčička až v nemocnici?

Existují spekulace, že Sofie mohla nemoc chytit od jednoho ze dvou dětí, které se s malárií léčily v nemocnici v Trentu. Ty se však vzácným typem malárie nakazily na dovolené v Africe a uzdravily se. Sofie měla navíc dětskou cukrovku což průběh léčby jistě také ovlivnilo.

Parazit zvaný Plasmodium Falciparum, kterého přenáší komár typu Anopheles, může zabít člověka během 24 hodin.

Podle deníku Corriere della Sera zemřelo v roce 2015 na malárii přibližně 438 000 lidí v 95 tropických zemích. Rizikový hmyz se vyskytuje v oblastech Střední a Jižní Ameriky, Afriky, Asie, jižního Pacifiku a některých částech východní Evropy. Ne však ve zbytku Evropy.

Případy malárie, které se v Evropě objevují, tak mají spojitost především s cestováním do jiných částí světa, kde se nemoc běžně vyskytuje.

Tagy: