Čtyřletá dívenka zemřela v Itálii na vzácný typ malárie. Lékaři netuší, jak se nakazila

Dívka zemřela na malárii po bodnutí komárem
Dívka zemřela na malárii po bodnutí komárem
youtube/Deep Look

reklama

Smrt holčičky, která v Itálii zemřela na malárii, považují lékaři za záhadný případ. Cerebrální malárii totiž přenáší komár Anopheles, který by se v Itálii neměl vůbec vyskytovat. V cizině přitom dívka nikdy nebyla.

Sofie Zago z autonomní oblasti Trentino zemřela v severoitalském městě Brescia v neděli poté, co byla den před tím převezena s vysokými teplotami do nemocnice. Lékaři jí diagnostikovali malárii.

„Je to poprvé v mé třicetileté kariéře, kdy jsem spatřil případ malárie v okolí Trentina,“ řekl pro BBC doktor Claudio Paternoster, specialista na infekční onemocnění. Od padesátých let minulého století totiž Itálie nemá problémy s malárií, protože oblasti zamořené moskyty byly vysušeny.

Nakazila se holčička až v nemocnici? 

Existují spekulace, že Sofie mohla nemoc chytit od jednoho ze dvou dětí, které se s malárií léčily v nemocnici v Trentu. Ty se však vzácným typem malárie nakazily na dovolené v Africe a uzdravily se. Sofie měla navíc dětskou cukrovku což průběh léčby jistě také ovlivnilo.

Smrtelné bodnutí komárem
Autor: youtube/Deep Look Smrtelné bodnutí komárem

Parazit zvaný Plasmodium Falciparum, kterého přenáší komár typu Anopheles, může zabít člověka během 24 hodin.

Podle deníku Corriere della Sera zemřelo v roce 2015 na malárii přibližně 438 000 lidí v 95 tropických zemích. Rizikový hmyz se vyskytuje v oblastech Střední a Jižní Ameriky, Afriky, Asie, jižního Pacifiku a některých částech východní Evropy. Ne však ve zbytku Evropy.

Případy malárie, které se v Evropě objevují, tak mají spojitost především s cestováním do jiných částí světa, kde se nemoc běžně vyskytuje.

 

reklama

reklama