Cvičení pro děti, pomoc Červenému kříži i peníze rodinám. České i zahraniční sportovní hvězdy pomáhají v boji s COVID-19

Prakticky všechny ligy, turnaje a sportovní klání jsou v současné době pro sportovce po celém světě zapovězené. Řada z nich nemá vzhledem k nouzovým opatřením ani přístup ke svému standardnímu tréninku a tak trénuje v provizorních podmínkách, nebo se soustředí na pro ně poněkud netradiční (záslužné) aktivity. Někteří sdílejí instruktážní či děkovná videa, jiní pomáhají finančně nebo i přímo fyzicky.
Český tenista Radek Štěpánek
Český tenista Radek Štěpánek
Národní sportovní agentura / YouTube

reklama

Švýcarská tenisová legenda Roger Federer se při zotavování po operaci kolene udržuje ve formě tréninkem proti „tenisové zdi“. Na jednom ze zveřejněných videí trénuje v chumelenici a uvádí, že se ujišťuje, zda si stále pamatuje trikové údery. Tenista také daroval milion švýcarských franků (zhruba 26 milionů korun) pro nákazou nejvíce postižené švýcarské rodiny.

Španělský reprezentant strávil odpoledne s Červným křížem

Španělský fotbalový obránce Javi Martinez hájící barvy Bayernu Mnichov zase v minulém týdnu jedno odpoledne pomáhal distribuovat potřebné zboží pracovníkům Červeného kříže, kteří například nakupují starším lidem nebo těm, kteří jsou ze zdravotních důvodů uzavřeni ve svých domovech.

„Obzvláště chceme poděkovat Javi Martinezovi za pomoc během naší ‚nakupovací tour‘ v Gruenlandu. Bylo s tebou hodně zábavy,“ uvedl tamní Červený kříž. Zdá-li se to někomu jako málo, pak vězme, že i jedno odpoledne dobrovolné činnosti je více než nic.

Fotbalový záložník Kolína nad Rýnem Marco Hoeger kromě udržování kondičky v domácí posilovně si zase rozšiřuje vzdělání. Pro Bild uvedl, že získal univerzitní certifikát v „zápasové analýze a skautingu“, začal se učit španělsky a aby se neřeklo „obrátil zahradu vzhůru nohama“.

Německá sportovkyně roku točí instruktážní videa pro děti

Světová šampionka ve skoku do dálky a německá sportovkyně roku Malaika Mihambo zase skrze svůj Youtube kanál nabízí cvičení pro děti ze základních škol. „Toto jsou nejisté časy. Pro nás sportovce i pro všechny ostatní,“ uvedla pro jeden ze sportovních serverů. „Pokud můžu přispět svým dílem, abych dala jejich každodennímu životu nějakou strukturu a nadchnout je pro sportování, pak ráda přispěju.“

I zdánlivě banální kroky mohou v současné době pomoci. Bývalá světová tenisová jednička Martina Hingisová zase švýcarským médiím sdělila, že si dává pauzu v jízdě na koni, „protože nemocnice rozhodně nechtějí řešit lidi, kteří spadli z koně“.

Ani čeští sportovci nezůstávají pozadu

Vzkazy plné naděje a díků nebo i tipů na domácí cvičení poslala skrze Národní sportovní agenturu také řada českých sportovců, mezi nimi třeba tenista Radek Štěpánek, krasobruslař Tomáš Verner, házenkář Filip Jícha nebo cyklista Jiří Ježek.

Cokoliv budete dělat, je lepší než nic, uvedla ve videu zveřejněném agenturou také olympijská vítězka Kateřina Neumannová a poukázala na důležitost pohybu pro odolnost a přirozenou obranyschopnost organismu. „Přátelé, abychom se pokusili porazit vir, potřebujeme zůstat odolní, uchovat si obranyschopnost organismu, takže jakékoliv cvičení je lepší než nic. Takže cokoliv doma zvládnete, je dobrý.“

Český olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa v judu Lukáš Krpálek zase prostřednictvím videa poděkoval všem, kteří v těchto těžkých chvílích pomáhají. „Chtěl bych moc poděkovat za nás judisty všem doktorům, zdravotníkům, sestřičkám, policistům, hasičům a vojákům za to, jak zvládáte tuhletu situaci s koronavirem a za to, jak nám lidem hrozně moc pomáháte. Držte se a děkujeme.

Pozdrav do Buffala a Detroitu, tedy do míst, kde prožil nemalou část své kariéry, a slova podpory poslal také jeden z nejlepších hokejových brankářů historie Dominik Hašek.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!