Da Vinciho dílo vydražené za rekordní sumu bude viset v Louvru. V Paříži ho ale nenajdete

Obraz Salvator Mundi od umělce Leonarda Da Vinciho byl před měsícem vydražen za rekordní sumu téměř 10 miliard korun. Nyní slavný exponát poputuje do muzea Louvre. Nikoliv však do Paříže, ale nově otevřeného muzea v Abú Zabí.
Za necelých 10 miliard korun se vydražil da Vinciho obraz zobrazující Ježíše Krista
Za necelých 10 miliard korun se vydražil da Vinciho obraz zobrazující Ježíše Krista
AP

reklama

Nově otevřené muzeum v Abú Zabí se může pyšnit svým prvním slavným exponátem. A ne tak ledajakým. Přes 500 let stará malba Krista, jež nese název Salvator Mundi (Spasitel světa), našla své místo právě ve Spojených arabských emirátech.

Obraz, který byl před měsícem vydražen v New Yorku za rekordní sumu téměř 10 miliard korun, tak bude viset v „prvním univerzálním muzeu v arabském světě“. Aby se arabské muzeum mohlo pyšnit jménem bývalého sídla francouzských králů, musel ropný emirát zaplatit téměř půl miliardy dolarů.

muzeum Louvre v Abú Zabí
Autor: AP muzeum Louvre v Abú Zabí

Kdo se po ostře sledované aukci nakonec stal majitelem slavného díla, nechce dům Christie‘s, kde se akce konala, zveřejnit. Kupující má být ale podle deníku New York Times saúdský princ Bader bin Abdulláh bin Mohamed bin Farhan al-Saud. Bader je blízkým spolupracovníkem vlivného saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána.

Louvre v Abú Zabí je otevřený měsíc. K vidění je tam kolem 600 exponátů včetně busty Alexandra Velikého nebo předmětů z rané Mezopotámie. Muzeum uzavřelo dohodu s nejslavnějším muzeem v Paříži, že mu za částku jedné miliardy euro bude po dobu 30 let poskytovat umělecká díla, odborné konzultace a další služby. 

reklama

reklama