Další britský ministr pro brexit rezignoval. Dohoda o vystoupení z EU údajně odporuje jeho svědomí

Britský ministr pro brexit Dominic Raab dnes odstoupil ze své funkce. Dohoda o vystoupení Británie z Evropské unie, kterou předložila ve středu kabinetu britská premiérka Theresa Mayová, podle něho ohrožuje integritu celého Spojeného království.
Ministr pro brexit Dominic Raab rezignoval
Ministr pro brexit Dominic Raab rezignoval
AP

reklama

„S politováním oznamuji, že po včerejší schůzi kabinetu ohledně dohody brexit musím odstoupit," řekl podle BBC Dominic Raab. Regulační opatření pro Severní Irsko označil dnes již bývalý ministr pro brexit za ohrožení územní celistvosti Británie. Svou rezignaci posléze oznámil také britský tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara.

Vyjdnávání o odchodu Británie z EU se po těchto krocích pravděpodobně ještě více zkomplikují. Podle britských opozičních labouristů má konzervativní vláda premiérky Mayové po odchodu ministra pro brexit v podstatě nulovou autoritu.  

Po středeční mimořádné schůzi britského kabinetu k dohodě s EU přitom premiérka Theresa Mayová oznámila, že má podporu ministrů své vlády pro text předběžné dohody o brexitu mezi Británií a Evropskou unií. Návrh v úterý odsouhlasili vyjednavači obou stran. Šlo o klíčový krok na cestě k odchodu Británie z EU, jak uvedl hlavní vyjednavač unie Michel Barnier. Potvrdil také, že přechodné období potrvá až do prosince roku 2020. 

Raab dnes posléze uvedl, že navrhovanou dohodu nelze podle jeho názoru sladit se sliby, které současná vláda přislíbila svým voličům před posledními volbami. „Je to v podstatě věc veřejné důvěry," uvedl Dominic Raab. Jako další důvod uvedl nesouhlas s tím, aby mezi Severním Irskem a unijním Irskem nevznikla do budoucna žádná tvrdá hranice. Vadí mu především, že právo veta drží v tomto ohledu podle dohody EU.

V posledních dnech Británie napjatě očekávala, jestli vláda vyjednávání přečká ve svém současném složení. Někteří ministři totiž proti návrhu otevřeně vystupovali a vyzývali k ukončení jednání a zahájení brexitu bez dohody. Proti dohodě se na jednání postavilo podle Sky News až deset členů vlády. Mezi nimi údajně i ministři vnitra, obrany, mezinárodního obchodu nebo dopravy. 

Zlomový okamžik pro Theresu Mayovou a Velkou Británii. Britská vláda bude jednat o Brexitu

Zlomový okamžik pro Theresu Mayovou a Velkou Británii. Britská vláda bude jednat o Brexitu

Překvapivě nyní oznámil odstoupení z funkce právě ministr pro brexit, považovaný za klíčovou postavu při vyjednávání Theresy Mayové se zástupci EU o podobě brexitu. Raab nahradil v kabinetu Davida Davise, který rovněž vládu opustil na protest proti plánům současné premiérky. 

Žádný demokratický stát by takové podmínky nepřijal

„Žádný demokratický stát se nikdy neupsal ke spolupráci s tak rozsáhlým externím režimem bez jakékoli demokratické kontroly nad zákony, které se v zemi mají uplatňovat, ani s možností dohodu ukončit," uvedl Raab ve svém odůvodnění s tím, že Británie si zaslouží ministra pro brexit, který bude schopný v jednání se zástupci EU pokračovat. Což on kvůli svému svědomí již prý nemůže.

Theresa Mayová čelí v Británii v těchto dnech kritice a politickému tlaku ze všech stran - jejím kabinetem domluvená dohoda o brexitu se totiž nelíbí ani těm, kteří v referendu souhlasili s odchodem z EU, ani těm, kteří si přáli v Unii zůstat.

Podle nejtvrdších kritiků není současná premiérka schopna svou roli při vyjednávání zvládnout a zajistit tak pro Británii přijatelné podmínky. „Tohle je dvacátý ministr, který odešel z vlády Theresy Mayové za jejího dvouletého působení ve funkci premiérky. Theresa Mayová už nemá žádnou autoritu a zjevně není schopna docílit brexitové dohody, která by měla podporu byť jen jejího kabinetu - nemluvě o parlamentu a lidu naší země," uvedl například stínový ministr pro úřad vlády Jon Trickett.

Textem dohody o britském odchodu z EU se budou šéfové států a vlád Unie zabývat na speciálním summitu, který proběhne již 25. listopadu. 

reklama

reklama