Další dopady koronaviru na českou ekonomiku: Jak vidí své podniky pražští restauratéři? Co stojí za extrémním snížením hodnoty české koruny?

Jedním z následků ochranných opatření proti šíření nákazy nového typu koronaviru je i mimo jiné uzavření veškerých restauračních zařízení u nás. Mnoho z nich se snaží udržet chod podniku alespoň rozvozem jídel, ani to však na pokrytí měsíčních výdajů nestačí. Od poloviny letošního února se navíc česká koruna potýká s extrémním poklesem hodnoty. Na vině je podle serveru kurzy.cz kombinace faktorů jako například extrémní nervozita na finančních trzích, dramatický výhled na letošní vývoj evropské, potažmo české, ekonomiky a prudký odliv spekulativně-investičního kapitálu z poměrně vysoce úročené koruny. Jak se tedy česká ekonomika bude v tomto směru nadále vyvíjet, lze zatím jen odhadovat.
Stravovací zařízení jsou zavřená
Stravovací zařízení jsou zavřená
istock.com

reklama

Situace restauračních zařízení po celém Česku je téměř totožná. Podniky jsou již druhý týden zavřeny a některé z nich se snaží díru v rozpočtu zaplnit alespoň rozvozem jídel či vydáváním produktů přes okénko. Jak ale momentální situaci řeší podniky, ve kterých tato opatření nejsou možná? Podle majitele Pivnice u Kata v centru Prahy Roberta Schnabela bude trvat minimálně dva a půl roku po otevření, než se obraty vrátí nebo alespoň přiblíží úrovni roku 2019. „Momentálně podnik dotuji z vlastní kapsy, abych byl schopen zaplatit povinné platby, jako jsou odvody za zaměstnance, DPH, nájem, platy pro zaměstnance a zálohy za energie. To potrvá minimálně po celou dobu uzavření,‘‘ uvedl pro online zpravodajství TV Prima. Podle něj bude v blízké době záležet především na vládních opatřeních a také na vůli vlády tomuto odvětví pomoci.

Konspirační teorie o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří čínské vlády, berou za své.

KORONAVIRUS ONLINE: Mimořádná opatření jsou prodloužena prozatím do 1. dubna, s otevřením škol se počítá nejdříve v polovině května

Majitelka wine baru Po letech se rozhodla zřídit rozvoz jídel, lidé se ale podle ní bojí i nákazy přes kurýry a snaží se v této těžké situaci ušetřit, co se dá. Zisky z rozvážených jídel jsou tak minimální a zdaleka nepokryjí ani základní platby tohoto pražského podniku. „Máme peníze na nájem a poplatky na jeden měsíc. Co bude dál, se bojím domyslet. Pokud nám stát nepomůže minimálně úlevou v rámci daní, odvodů a náhradou mezd, tak to nezvládneme,‘‘ řekla upřímně majitelka wine baru online zpravodajství TV Prima.

Exekuce - Ilustrační foto

Statisíce lidí zasáhne vládní omezení kvůli koronaviru. S finančními problémy pomáhá dluhová helplinka Člověka v tísni

Od poloviny února lze podle serveru kurzy.cz pozorovat značnou míru nejistoty, kterou lze v Česku přirovnat k té v krizových letech 2008 a 2009. Například dluhopisové trhy či akcie ropy a jiných komodit spojených s globálním hospodářským cyklem volným pádem klesají, to je důsledkem téměř válečných opatření nastolených kvůli snaze zabránit rozšíření nového typu koronaviru. V nadcházejících měsících je tak nutné počítat se značným kolísáním hodnoty české měny, očekávat lze také zapojení České národní banky do celé situace.

reklama

reklama