Další problém britské vlády: Ministryně Patelová se tajně scházela s Izraelci

9. 11. 2017 ZPRÁVY: DALŠÍ PROBLÉM BRITSKÉ VLÁDY - MINISTRYNĚ SE TAJNĚ SCHÁZELA S IZRAELCI
9. 11. 2017 ZPRÁVY: DALŠÍ PROBLÉM BRITSKÉ VLÁDY - MINISTRYNĚ SE TAJNĚ SCHÁZELA S IZRAELCI

reklama

Britská vláda utrpěla po sexuálních skandálech další ránu. Ministryně pro mezinárodní rozvoj Priti Patelová podala demisi. Důvodem její rezignace byly tajné schůzky se zástupci Izraele.

Ze sídla premiérky chtěla bývalá ministryně odjet tiše po anglicku zadními dveřmi, před novináři se jí ale nepodařilo. Kvůli skandálu se musela vrátit ze služební cesty v Africe. Vyšlo totiž najevo, že se v srpnu během své dovolené setkala s několika představiteli Izraele včetně premiéra Benjamina Netanjahua.

Premiérce ani šéfovi diplomacie o tom ale neřekla, proto se omluvila a odstoupila. „Nedokážu si představit, že se ministryně, která předstírá, že jede na dovolenou, setká s izraelskými představiteli a ani ji nenapadne, aby se setkala s Palestinci,“ uvedl palestinský velvyslanec ve Velké Británii Manuel Hassasian.

Westminsterský palác

Sexuální skandál v Británii: Nevhodně se měli chovat poslanci i ministr

V britské vládě padaly hlavy už kvůli sexuálnímu obtěžování

Izrael demisi ministryně komentovat nechtěl. Nevyjádřil se ani premiér Netanjahu, kterého nedávno přijala britská premiérka v Londýně. „Je jasné, že důvěryhodnost této menšinové vlády znovu utrpěla a pokud neudělá něco pro to, aby se to změnilo, tak je budoucnost velmi nejistá,“ řekl britský politolog Phillip Blond.

V britské vládě přitom padaly hlavy už nedávno a to kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování. Odstoupil kvůli nim mimo jiné ministr obrany. „Uznávám, že jsem v minulosti neplnil vysoké standardy vyžadované od osob, které mají tu čest vykonávat funkci ministra obrany,“ přiznal bývalý britský ministr obrany Michael Fallon.

V Patelové ztratila britská premiérka nejen ministryni, ale i velkého spojence v boji za vystoupení z Evropské unie. Nahradí ji Penny Mordauntová, která taky prosazuje brexit.

reklama

reklama