Další skandál ruského kontroverzního umělce! Rozšířil sexuální video kandidáta na pařížského starostu

Po přibitém šourku nebo sešitých ústech si ruský umělec Pjotr Pavlenskij připsal na svůj účet další skandál. Tentokrát uveřejnil sexuální video kandidáta na pařížského starostu Benjamina Griveauxe. Reakce tamních politiků se různí – jedni čin považují za odporný, jiní si myslí, že by bývalý vládní mluvčí měl v politice skončit.
Pjotr Pavlenskij
Pjotr Pavlenskij
foto fb Pavlensky

reklama

Kontroverzní ruský umělec Pjotr Pavlenskij o sobě dal opět vědět. Tentokrát rozeslal kompromitujícího sexuální video zachycujícího bývalého vládního mluvčího Benjamina Griveauxe s cizí ženou. Griveaux hodlal ve volbách usilovat o post pařížského starosty a kvůli videu, k jehož šíření se přihlásil právě Pavlenskij, musel z voleb odstoupit.

Šíření videa odsoudili francouzští politici. Současná starostka Paříže Anne Hidalgová uvedla, že by se měl respektovat soukromý život lidí. Zatímco levicový politik Jean-Luc Mélenchon sdělil médiím, že vydání videa je „odporné“, tak Marine Le Penová, předsedkyně pravicové Národní fronty, uvedla, že Griveaux by měl v politice skončit.

Zveřejněním videa byla poškozena Macronova strana En Marche! (Kupředu).

Pavlenskij se obhajuje, že šířením videa bojuje proti pokrytectví politiků.

Samotný Griveaux, který je ženatý a má děti, reagoval slovy: „Moje rodina si to nezaslouží. Nikdo a nikdy by neměl být vystaven takovému zneužití.“ Bývalý mluvčí Macrona podal na policii žalobu pro „narušení soukromí“. Policie ruského umělce Pjotra Pavlenského zatkla, ale média uvádí, že jeho zatčení nesouvisí s videem, ale s jiným porušením zákona.

Pjotr Pavlenskij se před několika lety proslavil tím, že si zašil ústa na protest proti uvěznění členek punkové skupiny Pussy Riot. Proti ruskému režimu pak protestoval tím, že si kolem sebe obtočil ostnatý drát. K jeho happeningům také patří, když si na Rudém náměstí k dlažbě přibil šourek nebo podpálil vchodové dveře ruské tajné policie FSB. Nyní ve Francii, kam uprchl v roce 2017 a žádá o azyl, působí Francouzům stejné problémy jako v Rusku. Snažil se například v Paříži podpálit pobočku Banque de France a na silvestrovském večírku pobodal nožem dva lidi.

reklama

reklama