Další sopka v Tichomoří ohrožuje tamní obyvatele

Po sopce Agung na Bali o sobě dává vědět další hora plná lávy. Stát v Tichomoří, Vanuatu, evakuoval obyvatele celého ostrova kvůli erupcím sopky Manaro Voui. Ta již několik dní chrlí lávu a způsobuje mírné otřesy půdy. 
Sopka Manaro Voui
Sopka Manaro Voui
Youtube/Cities of the World

reklama

Místní úřady začátkem tohoto týdne evakuovaly na 6 tisíc obyvatel žijících v bezprostřední blízkosti sopky. Nyní je však situace natolik vážná, že bude třeba evakuovat obyvatelstvo z celého ostrova. Všech 11 tisíc obyvatel by mělo být přemístěno na sousední ostrůvky tohoto tichomořského státu. 

Úřady zvýšily varování na druhou nejvyšší úroveň už v sobotu, kdy byla sopka na stupni střední erupce. Manaro Voui chrlí lávu a všude kolem “prší popel”. 

“Už jsme evakuovali obyvatele z nejvyšších míst poblíž sopky, ale očekáváme, že erupce dosáhnou nejvyššího stupně a my tak budeme muset dostat všechny obyvatele pryč z ostrova,” uvedl ředitel agentury pro národní katastrofy Shadrack Welegtabit pro agentruru AFP. Podle něj bude většina místních evakuována na sousední ostrov Letnic. 

Manaro Voui naposledy vybuchla v roce 2005 a na 5 tisíc lidí muselo tehdy opustit své domovy. Sopka Manaro Voui stejně jako sopka Agung na Bali, je úmístěna v ohnivém okruhu v Pacifiku. Tyto oblasti zažívají zemětřesení téměř pravidelně a sopky jsou zde velmi aktivní. 

Erupce sopky Manaro Voui

 

Erupce sopky Agung na Bali

 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!