Další víkendové demonstrace ve Francii. Macronova popularita na minimu. Přijede do Paříže armáda?

Přes 400 zatčených, více než sto zraněných a čtyři mrtví lidé. To jsou dosavadní smutná čísla největšího násilí ve Francii za poslední dekády. Nepokoje odstartovaly 17. listopadu v souvislosti s ekonomickou reformou prezidenta Macrona, zejména se zvyšováním spotřební daně na pohonné hmoty. V sobotu se očekávají další mohutné demonstrace, uvedl deník Daily Mail.
Žluté vesty
Žluté vesty
@AYMENN10331048 / Twitter

reklama

Ministerský předseda ve čtvrtek uvedl, že budou zavedena speciální opatření a v pohotovosti bude na 65 tisíc jednotek bezpečnostních sil. Uzavřena bude Eiffelova věž a police nařídila vzhledem k možnému násilí uzavřít rovněž asi desítku muzeí včetně Grand Palais, dále kulturní místa jako je opera nebo obchody v centru hlavního města.

Tisíce takzvaných žlutých vest budou v sobotu opět protestovat proti současné vládní administrativě, a to navzdory rozhodnutí Emmanuela Macrona zrušit zvyšování daní z pohonných hmot. Podle demonstrantů jsou ústupky nedostatečné.

Popularita Emmanuela Macrona na minimu

Popularita čtyřicetiletého francouzského prezidenta se zatím dostává na historické minimum poklesem pod hranici dvaceti procent.  Zákonodárci mají dnes také diskutovat o hlasování o nedůvěře vládě francouzského prezidenta.

Na Twitteru se pak začaly objevovat příspěvky, na nichž jsou fotografie a videa vojenských vozů údajně mířících směrem k hlavnímu městu. Tyto informace však nelze zatím ověřit.

 

reklama

reklama