„Dáma, která se nikdy nevzdá“ - Alena Vitásková opět u soudu. Co si myslí o státním zástupci?

Jednou nahoru, jednou dolů. Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková namísto dovolené tráví čas po soudech. Znovu musí u jihlavského okresního soudu vysvětlovat, proč jmenovala místopředsedkyní úřadu bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou.
Alena Vitásková rozhovor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vitásková kvůli tomu čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinností při správě majetku, protože jmenovaná nesplňovala zákonnou podmínku sedmileté praxe v energetice.

„Nemám co u takového soudu vůbec dělat“

U soudu již vypovídali bývalí místopředsedové úřadu, státní zástupkyně Lenka Bradáčová nebo ústavní soudce Tomáš Lichovník.

Alena Vitásková dnes u soudu opět neskrývala rozhořčení, že celá kauza je účelová se snahou ji poškodit. Už loni ji přitom stejný soud uznal vinnou a odcházela s dvouletým podmíněným trestem. Krajský soud v Brně ale rozsudek zrušil a vrátil znovu k projednání.

„Nejsem spokojená, protože nemám co u takového soudu vůbec dělat,“ uvedla dnes Alena Vitásková pro televizi Prima.

Alena Vitásková

Alena Vitásková: „Na každého se může něco najít nebo vyrobit.“

„Když se podíváte na situaci, která vůbec dneska je i kolem Energetického regulačního úřadu a kolem problémů, které tam jsou skutečně k řešení a neřeší se. A se mnou se řeší, že jsem se snažila – a opravdu jsem se snažila – zajistit chod úřadu odborníky, zajistit jeho činnost a zajistit především veřejný zájem, tak já pak se skutečně podivuju, že já jsem u soudu,“ dodala s tím, že ti, co veřejný zájem nehájí a vznikly díky nim miliardové až bilionové škody, co se týká nastavování různých podpor, tak v jejich případech se nic neděje.

Důležitá je pravda. Ale i pro státního zástupce?

„A já za snahu skutečně ten úřad řídit kvalifikovanými pracovníky a vytvořit prostředí pro to, aby se nemohla nikdy zopakovat situace roku 2009, 2010, běhám po soudech.“

Podle Vitáskové se každý normální člověk musí zamyslet nad tím, co se v tomto státě děje. Od zbývajících dvou svědků, kteří přijdou na řadu v říjnu, očekává, že budou hlavně hovořit pravdu.To je podle ní to důležité. Zapochybovala ovšem, zda je pravda důležitá pro státního zástupce, kterému, jak je podle Vitáskové zjevné, chybí nějaké věci, které „možná ve škole opomenul, protože dokonalá znalost trestního řádu a trestního zákona by pro něj byla určitě velkou výhodou“.

Dnešní stání trvalo pár desítek minut a soud bude pokračovat znovu říjnu.

Reklama
Reklama