Dámské punčochy z trávy? Němečtí vědci chtějí vyrábět bioplasty z čínského rákosu

Dámské nylonové punčochy by v budoucnu mohly být vyráběny z trávy, z kořenů čekanky nebo ze starých housek. A to díky biorafinérii, která přeměňuje rostlinné suroviny na bioplasty, informovala agentura DPA.
Miscanthus
Miscanthus
Pixabay

reklama

Andrea Kruse, vedoucí oddělení konverze technologií pro obnovitelné zdroje na Univerztiě v Hohenheimu, se svým výzkumným týmem uvedla ve městě Eningen svůj první prototyp biorafinérie.

Čínský rákos jako základní surovina

V této rafinérii je rostlina miscanthus známá jako čínský rákos rozložena a poté použita k výrobě hydroxymethylfufuralu (HMF) – surového materiálu používaného k výrobě nápojových lahví, obalů, automobilových dílů nebo punčoch. Cílem vědců je nahradit touto látkou na fosilních palivech založené suroviny.

Plastové kelímky a brčka? Možná se blíží jejich konec...

Tipy, jak omezit plasty (nejen) doma a čím je nahradit

Univerzita v Hohenheimu vysazuje za účelem svého bádání čínský rákos v regionu okolo Eninegu, podle odhadů se může jednat asi o sto hektarů této rostliny. „Naším cílem je, aby zemědělci využili svá méně úrodná pole pro kultivaci, a začlenili na svých farmách také produkci biomasy.“

V Evropě přes dvě stovky jiných biorafinérií

Nejedná se přitom o první takový nápad. Na konci roku 2017 studie provedená Nova institutem pro konsorcium společnostní založených na bio produkci ukázala, že v Evropě bylo v tu dobu 224 různých biorafinérií.

Biorafinérie v Eningenu zatím přeměňuje jeden kilogram čínského rákosu za hodinu. Vědci předpokládají, že v budoucnu budou větší továrny přeměňovat tunu suroviny za den.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!