Daňový balíček, který prosadila vláda, zdraží alkohol, tabák a zdaní výhry v loterii

Kontroverzní zákon o zvýšení daní nakonec poslanci včera odpoledne schválili. Prohlasovali ho zástupci ANO, ČSSD a KSČM. Opoziční strany byly proti.
Zákon musí ještě schválit Senát, který ho ale může vrátit Sněmovně zpět k projednání. Daňový balíček zdraží tvrdý alkohol a cigarety. Zavede také daň na výhru v loterii. Poplatek za zápis do katastru nemovitostí se nově zdvojnásobí na dva tisíce korun.
Vyšší daňová zátěž pro výrobce a dodavatele lihovin se odrazí v celkové ceně tvrdého alkoholu. Předpokládá se, že půllitrová láhev čtyřicetiprocentního alkoholu bude dražší asi o 9 korun.
Vláda krok zdůvodňuje potřebou snížit konzumaci alkoholu, která je v České republice příliš vysoká. Ministerstvo zdravotnictví zároveň také spouští kampaň „Nepít je normální“. Vyšší daň se však nedotkne piva, ani vína.
Stejnou argumentaci používají poslanci i při zvyšování daně všech tabáků, včetně vyhřívaného. Výrobci počítají s navýšením o 12 až 13 korun.
Pokud novela projde Senátem, bude muset každý, kdo vyhraje v loterii alespoň milion korun, zaplatit daň státu. To je nakonec méně, než se předpokládalo. Původní verze návrhu počítala s dolní hranicí zdanění sto tisíc korun.
Součástí balíčku je také zavedení zbrusu nové tzv. srážkové daně. Tu bude muset zaplatit finančnímu úřadu ten, kdo vyplácí výhru.
Změní se i daň z loterie, která by se měla nově zvýšit ze současných 23 procent na 35 procent. Na to doplatí například SAZKA, která do této kategorie spadá. Společnost nevyloučila možné zdražení v důsledku odhlasování daňového balíčku.
Vláda chce najít další příjmy třeba i ve zdanění rezerv pojišťoven. Česká asociace pojišťoven odhadla, že by to mohlo člověka s průměrným životním pojištěním připravit o 3400 korun. Ministryně financí Schillerová odmítá, že by na to doplatili občané.
Že podraží pojištění, je spíš nátlaková výhružka. To, co mají pojišťovny dodanit, se týká už uzavřených smluv. Mají kde najít rezervy, aby nepřenášely náklady na klienty. Stačí se podívat na poplatky nebo provize zprostředkovatelům, kde je jistě prostor pro jejich snížení.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) November 6, 2019
Pojišťovny budou muset zaplatit asi 10,5 miliard korun během dvou let. Schillerová dodává, že tím pouze ruší nesystémovou výjimku, kterou jiné sektory - na rozdíl od pojišťoven - nemají.
Poslanci TOP 09 a ODS odešli před hlasováním o daňovém balíčku z jednacího sálu. Proti zákonu se opozice vymezovala dlouhodobě.
Tvrdí také, že provládní většina ANO, ČSSD, KSČM porušila jednací řád Poslanecké sněmovny, když přerušila rozpravu, ačkoli do ní bylo stále přihlášeno 25 poslanců. Opozice se chce kvůli způsobu, kterým vláda zákon protlačila, obrátit na Ústavní soud.
Další výhradou opozičních poslanců bylo to, že si vláda podmínila zvýšení rodičovského příspěvku přijetím daňovém balíčku. Právě peníze z vybraných daní mají totiž „rodičák“ zaplatit.
Zvyšování daňové zátěže se opozici nelíbí. Petr Fiala na Twitteru poukázal na to, že občané zaplatí příští rok na daních o 50 miliard více než letos.
V letošním roce zaplatí občané České republiky na daních celkem 769 miliard korun. To je o 284 miliard více, než před deseti lety. V příštím roce to má být o dalších 50 miliard navíc. Přitom premiér sliboval opak. Daně je třeba snižovat, ne zvyšovat.
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 6, 2019
Odmítavě se k zákonu postavili i zástupci TOP 09 - třeba předseda Jiří Pospíšil nebo místopředsedkyně Markéta Adamová.
Vláda slibovala, že přidá učitelům 10 %. Nepřidala. Andrej Babiš sliboval, že nebude zvyšovat daně. Teď je zvýšil. Zdvojnásobil se i poplatek na katastrálním úřadě. Zrušení daně z nabytí nemovitosti vláda odmítla. To vše v době ekonomického růstu. Ano, lépe už zřejmě bylo...
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) November 6, 2019
Daňový balíček prošel sněmovnou. I přes velkou snahu opozice o dohodu na kompromisu a za cenu porušení zákona o jednacím řádu. Vládní strany prostě potřebují od lidí vybrat ještě více peněz a v době konjunktury tu proto budeme mít historicky vůbec nejvyšší daňovou zátěž. #nenílíp pic.twitter.com/NZbhb4ynjo
— Markéta Adamová (@market_a) November 6, 2019
Piráti navrhovali například snížit zdanění práce. Návrh ale koalice přehlasovala.
Sněmovnou prošel daňový balíček. Piráti tento návrh nepodpořili. Vláda zvyšuje daně. Navrhli jsme snížení daňové zátěže práce, konkrétně zvýšení slevy na poplatníka o pět tisíc korun či dva tisíce korun. Byli jsme přehlasováni koalicí, která si snížení daňové zátěže lidí nepřeje.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) November 6, 2019
Opozice kritizuje, že vláda zvyšuje daně čistě jen proto, že nutně potřebuje peníze do svého rozpočtu. „Kupují si pro sebe každý další den a splácíme to všichni svou budoucností,“ napsal na adresu vlády Jan Farský.
2/2 A co bude potom? Co když ekonomika neporoste tak rychle a zaměstnanost nebude tak vysoká?
— Jan Farský (@JanFar_sky) November 6, 2019
To už je této vládě evidentně jedno.
Kupují si pro sebe každý další den a splácíme to všichni svou budoucností.
Hnutí ANO slibovalo před volbami do Sněmovny, že daně zvyšovat nebude. To samé řekl na začátku roku i premiér Babiš. V programovém prohlášení vlády stojí: „Nebudeme zvyšovat daňovou zátěž.“
Štěpán Sochor