Daňový balíček, který prosadila vláda, zdraží alkohol, tabák a zdaní výhry v loterii

Dohadování o zvýšení daní je u konce. Poslaneckou sněmovnou se včera podařilo prohlasovat daňový balíček, se kterým přišla koaliční vláda ANO a ČSSD. Pokud ho schválí i Senát, zdraží se například tvrdý alkohol nebo cigarety.
6. 11. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: POSLANCI SCHVÁLILI VLÁDNÍ DAŇOVÝ BALÍČEK
6. 11. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: POSLANCI SCHVÁLILI VLÁDNÍ DAŇOVÝ BALÍČEK

reklama

Kontroverzní zákon o zvýšení daní nakonec poslanci včera odpoledne schválili. Prohlasovali ho zástupci ANO, ČSSD a KSČM. Opoziční strany byly proti.

Zákon musí ještě schválit Senát, který ho ale může vrátit Sněmovně zpět k projednání. Daňový balíček zdraží tvrdý alkohol a cigarety. Zavede také daň na výhru v loterii. Poplatek za zápis do katastru nemovitostí se nově zdvojnásobí na dva tisíce korun.

 

Dražší alkohol a cigarety

Vyšší daňová zátěž pro výrobce a dodavatele lihovin se odrazí v celkové ceně tvrdého alkoholu. Předpokládá se, že půllitrová láhev čtyřicetiprocentního alkoholu bude dražší asi o 9 korun.

Vláda krok zdůvodňuje potřebou snížit konzumaci alkoholu, která je v České republice příliš vysoká. Ministerstvo zdravotnictví zároveň také spouští kampaň „Nepít je normální“. Vyšší daň se však nedotkne piva, ani vína.

Stejnou argumentaci používají poslanci i při zvyšování daně všech tabáků, včetně vyhřívaného. Výrobci počítají s navýšením o 12 až 13 korun.

 

(Ne)výhra v loterii

Pokud novela projde Senátem, bude muset každý, kdo vyhraje v loterii alespoň milion korun, zaplatit daň státu. To je nakonec méně, než se předpokládalo. Původní verze návrhu počítala s dolní hranicí zdanění sto tisíc korun.

Součástí balíčku je také zavedení zbrusu nové tzv. srážkové daně. Tu bude muset zaplatit finančnímu úřadu ten, kdo vyplácí výhru.

Změní se i daň z loterie, která by se měla nově zvýšit ze současných 23 procent na 35 procent. Na to doplatí například SAZKA, která do této kategorie spadá. Společnost nevyloučila možné zdražení v důsledku odhlasování daňového balíčku.

 

Pojišťovny zaplatí 10 miliard

Vláda chce najít další příjmy třeba i ve zdanění rezerv pojišťoven. Česká asociace pojišťoven odhadla, že by to mohlo člověka s průměrným životním pojištěním připravit o 3400 korun. Ministryně financí Schillerová odmítá, že by na to doplatili občané.

    

Pojišťovny budou muset zaplatit asi 10,5 miliard korun během dvou let. Schillerová dodává, že tím pouze ruší nesystémovou výjimku, kterou jiné sektory - na rozdíl od pojišťoven - nemají.

 

Opozice se bouří

Poslanci TOP 09 a ODS odešli před hlasováním o daňovém balíčku z jednacího sálu. Proti zákonu se opozice vymezovala dlouhodobě.

Tvrdí také, že provládní většina ANO, ČSSD, KSČM porušila jednací řád Poslanecké sněmovny, když přerušila rozpravu, ačkoli do ní bylo stále přihlášeno 25 poslanců. Opozice se chce kvůli způsobu, kterým vláda zákon protlačila, obrátit na Ústavní soud.

Další výhradou opozičních poslanců bylo to, že si vláda podmínila zvýšení rodičovského příspěvku přijetím daňovém balíčku. Právě peníze z vybraných daní mají totiž „rodičák“ zaplatit.

Zvyšování daňové zátěže se opozici nelíbí. Petr Fiala na Twitteru poukázal na to, že občané zaplatí příští rok na daních o 50 miliard více než letos.

 

 

Odmítavě se k zákonu postavili i zástupci TOP 09 - třeba předseda Jiří Pospíšil nebo místopředsedkyně Markéta Adamová.

 

 

 

 

Piráti navrhovali například snížit zdanění práce. Návrh ale koalice přehlasovala.

 

 

Opozice kritizuje, že vláda zvyšuje daně čistě jen proto, že nutně potřebuje peníze do svého rozpočtu. „Kupují si pro sebe každý další den a splácíme to všichni svou budoucností,“ napsal na adresu vlády Jan Farský.

  

 

Hnutí ANO slibovalo před volbami do Sněmovny, že daně zvyšovat nebude. To samé řekl na začátku roku i premiér Babiš. V programovém prohlášení vlády stojí: „Nebudeme zvyšovat daňovou zátěž.“

 

Štěpán Sochor

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!