Daňový balíček schválen. Přehled, co všechno se má změnit

Poslanci v pátek schválili nový daňový balíček. Dobrá zpráva je to hlavně pro pracující rodiče více dětí, kteří se mohou těšit na vyšší slevy na dani. Naopak některým podnikatelům, kteří mají vyšší příjmy, se zřejmě novinky líbit nebudou - kvůli změnám ve výdajových paušálech. Nicméně zákon bude ještě projednávat Senát a po něm zamíří k podpisu prezidenta. Účinný by měl být o 1. dubna 2017 s tím, že některé změny budou platné už od 1. ledna 2017 a některé naopak až od 1. ledna 2018. Co se tedy daňovým balíčkem mění a co naopak zůstává i přes návrhy některých poslanců stejné? Projděte si přehled toho nejdůležitějšího:
Daňové úlevy pro pracující rodiče více dětí začnou platit v dubnu, zažádat o ně ale můžete zpětně od ledna letošního roku. (Ve výplatě za první měsíce roku se ale vyšší sleva projeví až v ročním zúčtování prostřednictvím zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání podávaném na začátku roku 2018). U prvního dítěte zůstává daňové zvýhodnění na částce 13 404 korun. U druhého dítěte ale už částka roste o 2 400 korun - na 19 404 korun. Na třetí a každé další dítě se sleva na dani zvedne o 3 600 korun ročně, na 24 204 korun. "Každá koruna dobrá, do rodinného rozpočtu se hodí, protože děti něco stojí. Samozřejmě jsme si nepořizovali děti proto, abychom dostávali peníze od státu, na druhou stranu jsme rádi, když stát těm, kteří vydělávají ty peníze vlastně takto vrací," pochvaluje si změnu otec tří dětí Kamil.
Vyšší daňové slevy tlačila ve sněmovně hlavně nejmenší vládní strana. "Obsahuje zásadní téma KDU-ČSL, a to je zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě," řekl už při schválení novinky v prvním čtení poslanec Jaroslav Klaška. Podle TOP 09 je to stále lepší, než zvyšovat sociální dávky. "Zvyšování daňových slev je cesta správná, protože jde opačným směrem než zvyšování dávek, což je typické pro tuto vládu," neodpustila si už tehdy lehké opoziční šťouchnutí poslankyně Markéta Adamová z TOP 09.
Sněmovna také schválila změny při vypočítávání daně pomocí výdajového paušálu - ten teď budou moci využít pouze podnikatelé s příjmy do jednoho milionu korun (dosud to byly 2 miliony). Paušál velmi usnadňuje administrativu drobným podnikatelům. Místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, výdaje mohou uplatnit částkou, kterou zákon stanoví procentem - a to podle jednotlivých druhů podnikání. Například 80 procent mají zemědělci, drtivou většinou ale mají osoby samostatně výdělečně činné 40 nebo 60 procent. Procentní sazby paušálů se nemění. K tomu ještě byly schváleny nově daňové úlevy na manželky a děti - ty dosud podnikatelé nemohli při výpočtu daně pomocí paušálu zohlednit.
Podle samotných podnikatelů ale přinese toto nařízení problémy, zejména se jim prý zvedne administrativní zátěž. Ministerstvo financí to ale nevidí tak dramaticky a upozorňuje na to, že se sice snižuje výdajový paušál, ale nemění se sazba, kterou si podnikatelé a živnostníci můžou odečíst.
Rozšiřuje se také možnost pro živnostíky platit daň paušální částkou. Nově se může tato varianta vztahovat i na podnikatele, kteří mají zaměstnance nebo na ty, kteří jsou při podnikání také zaměstnáni. Paušální daň je jakási dohoda mezi podnikatelem a finančním úřadem na možnosti zaplacení daně částkou stanovenou na začátku příslušného roku na základě předpokládaných příjmů a výdajů - minimálně může být ale ve výši 600 korun. Výhodná je v tom, že podnikatel nemusí podávat daňové přiznání a snižuje pravděpodobnost kontrol z finančního úřadu.
Omezí se nově okruh příjmů, které se počítají do limitu pro vyplacení daňového bonusu. Ten se vyplácí lidem, kteří uplatňují slevu na dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo, aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc. Daňový bonus ale mohou využít jen lidé, kteří měli v kalendářním roce příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy – pro příjmy za rok 2016 se tato hranice zvyšuje na 59 400 korun, za rok 2017 pak na 66 tisíc korun. Nově ale půjde jen o výdělky ze zaměstnání nebo podnikání, ale už ne o příjmy z nájmu nebo kapitálového majetku. Zpřísnění se projeví až od roku 2018.
Srážkovou daň ve výši 15 procent lze nově použít i pro příjmy do 2 500 korun ze závislé činnosti malého rozsahu. Dosud ji lidé mohou využívat u příjmů z dohod o provedení práce do 10 tisíc korun měsíčně. Danění těchto příjmů by mělo být jednodušší i přímo u zaměstnavatele.
Novelou daňového řádu se mimo jiné usnadní možnost platit daně, cla, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění platební kartou nebo podobným platebním prostředkem.
>>> Chcete SPOŘIT na penzi? Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření.
Podmínky při výběru dětského penzijního spoření zůstávají stejné. Návrh chtěl původně postihnout výplatu částečného odbytného pro klienty, kteří si po dovršení plnoletosti tyto naspořené peníze zčásti vyberou. Kdo by si peníze vybral, byl by za to do budoucna penalizován tím, že by musel platit daň z příspěvků od zaměstnavatele. Rázem by tak přišel o 15 procent z toho, co mu zaměstnavatel má na spoření na důchod posílat. Poslanci ale rozhodli, že takové změny nejsou přípustné, ministr financí Andrej Babiš to podpořil.
Poslanci také neschválili výjimky z EET, které chtěli prosadit ministr financí a lidovci. Jedna se měla týkat e-shopů při online platbě kartou. Druhá pak podnikatelů s ročními tržbami menšími než 250 tisíc korun, pokud se dohodnou s finančním úřadem na paušální částce daně. Lidovci chtěli zrušit elektronickou evidenci tržeb ještě pro farmářské trhy a všechny živnostníky s ročním obratem do 414 tisíc.
Opozicí také neprošly změny v DPH. ODS navrhovala snížit sazby daně na 19 a 10 procent. TOP 09 na 20 a 10 procent. Přitom právě pravicová vláda za vlády Petra Nečase DPH zvýšila. Měla totiž zafinancovat tehdejší důchodovou reformu. Koalice jejich návrhy ale přehlasovala.
Ivana Kropáčková, ve spolupráci s Petrou Doležalovou, reportérkou Zpráv FTV Prima
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...