Dánská lidová strana: Nosíš plnovous? Pak nesmíš pracovat v nemocnici!

Vlnu emocí vzbudila dánská pravicově orientovaná strana svým prohlášením, že muži, kteří nosí plnovous, by neměli pracovat v dánských nemocnicích, protože právě vousy jsou jasným projevem muslimské víry.
ilustrační foto- plnovous
ilustrační foto- plnovous
Pixabay

reklama

S myšlenkou zákazu takzvaných „náboženských vousů“ přišel Henrik Thorup, kandidát Dánské lidové strany (DF) v nadcházejících komunálních volbách. Svým kontroverzním návrhem chce podle svých slov „ukončit tolerování muslimských tradic“. „Máte-li vousy takové velikosti, pravděpodobně budete věřící jistého náboženství, o které já vážně nemám zájem. Je to to samé, jako zahalování se šátkem,“ uvedl podle serveru RT Thorup.

Člen Dánské lidové strany kvůli svému ostrému názoru čelí kritice, že jeho vymezení vzhledu narušuje osobní svobodu. Thorup ale tvrdí, že pěstování si velkého plnovousu není o módě, ale o náboženském přesvědčení a nemocnice rozhodně není tím správným místem k vyjadřování svého náboženského názoru.

oděv muslimských žen
Autor: Pixabay oděv muslimských žen

„Dělají to jen proto, aby bylo vidět, že jsou muslimové,“ řekl Thorup a dodal, že by chtěl stejná pravidla pro všechny zaměstnance ve veřejném sektoru. „Muži s plnovousem mi v zásadě nevadí, ale stejně si myslím, že příliš dlouhé vousy do nemocnice nepatří.“

Jak opakuje, jeho názor není o módním diktátu, co v Dánsku nosit a co ne, ale především o úctě k dánské kultuře a standardům zdravotní péče.

Ilustrační foto- Santa Claus
Autor: Twitter/Dennis [Adult] ish Ilustrační foto- Santa Claus

Podporu získal Thorup i u lídra strany, který uvedl, že DF není v rozporu s vousy obecně, ale pouze s „náboženským vousem“. Argumentoval tím, že je vždy naprosto jasné, kdy je nošení vousů módní trend a kdy náboženským znakem.

Celá kauza s plnovousem nenechala chladnými ani uživatele sociálních sítí. A tak například na Twitteru, se to nyní hemží fotkami Santa Clause, Hippokrata, Platóna a dalšími významnými muži s plnovousem. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!