Dánsko odložilo seminář NATO. Měl na něm vystoupit americký delegát kritizující Trumpa

Americká velvyslankyně v Dánsku protestovala proti přítomnosti experta, který měl k Donaldu Trumpovi nelichotivé komentáře. Dánsko usoudilo, že dá přednost svobodě projevu a seminář odložilo.
Vztahy mezi zeměmi NATO nejsou ideální.
Vztahy mezi zeměmi NATO nejsou ideální.

reklama

Na semináři měl vystoupit Stanley Sloan, který je expertem na zahraniční politiku a měl na semináři vystoupit, ovšem americká velvyslankyně Carla Sandsová se proti tomu postavila.

Šéf dánské atlantické rady, Lars Bangert Struwe, k tomu uvedl: „Věděli jsme, že pan Sloan má kritický pohled na prezidenta Donalda Trumpa a není to tajemstvím. Dá se to vysledovat z jeho příspěvků na Twitteru a Facebooku. Očekávali jsme, že příspěvek vysokého člena Atlantické rady bude ale nepolitický a objektivní.“

Velvyslanectví USA v Kodani na Twitteru uvedlo, že jeho zařazení mezi řečníky na konferenci Oslava 70. výročí NATO nebylo v souladu s „dohodou, která byla domluvena při oslovení ostatních řečníků“.

Stanley Sloan odpověděl americkému velvyslanectví na Twitteru a napsal: „Je mi líto, že jste měli námitky proti mému vystoupení na konferenci. Jsem zkušeným lektorem veřejné diplomacie a vždy dobře reprezentuji svoji zemi.“ Dále uvedl, že si je jistý, že se do Dánska vrátí a že zde bude mít přednášku i bez sponzorství USA. „Těším se do Dánska, že zde promluvím o NATO, transatlantických vztazích, americké demokracii a také svobodě projevu,“ dodal americký expert na diplomacii.

Vedoucí Dánské atlantické rady napsal Sloanovi omluvný email, který přetiskl americký server Buzzfeed News: „Víme, že kritizujete prezidenta Spojených států, ale věříme, že svoboda projevu je v každé demokracii prvořadá a nevidíme žádný konflikt mezi svobodou projevu a vaší účastí jako řečníka na mezinárodní konferenci.“

Média k odložení konference dodávají navíc informaci o americké velvyslankyni Carle Sandsové, a to, že jde o bývalou herečku a podnikatelku, která byla jmenována velvyslankyní USA v Dánsku poté, co darovala téměř 250 000 dolarů na prezidentskou kampaň Donalda Trumpa.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!