Dánsko zavede hraniční kontroly se Švédskem. Důvodem má být násilí páchané gangy

Dánsko od příštího měsíce zavede na hranici se Švédskem hraniční kontroly, uvedl ve čtvrtek dánský ministr spravedlnosti Nick Haekkerup. Důvodem mají být rostoucí násilnosti v dánském hlavním městě páchané gangy nebo srpnový výbuch před dánskou daňovou správou. Informují o tom zahraniční média.
Öresundský most spojující Švédsko a Dánsko
Öresundský most spojující Švédsko a Dánsko
Pixabay

reklama

Podle agentury Reuters krok přichází poté, co tamní policie obvinila dva Švédy z účasti na srpnovém výbuchu před budovou dánské daňové správy. Dánský ministerský předseda Mette Frederiksen v té době uvedl, že vláda zvažuje posílení kontrol na hranicích se Švédskem.

Součást bezpečnostního plánu

Švédský server The Local uvádí, že dočasné hraniční kontroly by měly začít 12. listopadu na všech hraničních přechodech včetně trajektů a železničního spojení. Lidé překračující hranice se proto budou muset prokazovat identifikačním průkazem.

Server s odkazem na tamní televizi DR uvádí, že kontroly jsou součástí bezpečnostního plánu souvisejícího s násilnostmi páchanými gangy, které v posledních měsících znepokojují dánské hlavní město Kodaň.

Na hranicích s Německem kontroly od roku 2016

Dánská vláda již měla o svém plánovaném kroku informovat své švédské sousedy i Evropskou komisi. Pravidla EU umožňují dočasnou hraniční kontrolu v rámci schengenského prostoru, jehož jsou obě země součástí, až po dobu šesti měsíců. Poté musí být Radě ministrů podána další žádost o prodloužení. Dánsko má také zavedeny už od ledna 2016 několikrát prodloužené kontroly na své hranici s Německem.

Dánsko je se Švédskem také spojeno skrze známý šestnáctikilometrový Öresundský most, přes který denně mezi oběma zeměmi autem nebo vlakem projíždějí tisíce lidí a překračují touto cestou hranici.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!