Dánský karikaturista urazil Čínu prostřednictvím koronaviru

Čínské velvyslanectví v Kodani žádá po nejčtenějším dánském deníku omluvu, že vytiskl na svých stránkách karikaturu koranaviru ve spojení s čínskou vlajkou. Považuje se to za urážku Číny.
čínská vlajka a Jyllands-Posten
čínská vlajka a Jyllands-Posten
koláž TV Prima

Dánský deník Jyllands-posten vytiskl obrázek karikaturisty Nielse Bo Bojesena, který zobrazil čínskou státní vlajku, kde místo hvězd jsou symboly koronaviru.

„(To) je urážka Číny a dotklo se to citů čínského lidu. Bez jakéhokoli chápání a empatie překročila dolní hranici civilizované společnosti, etickou hranici svobody projevu a urazila lidské svědomí. Vyjadřujeme naše velké rozhořčení a požadujeme, aby Jyllands-posten a Niels Bo Bojesen uznali svoji chybu a veřejně se omluvili čínskému lidu,“ uvádí se v dnešním prohlášení čínské strany.

V odpovědi na to reagoval šéfredaktor deníku Jacob Nybroe s tím, že vůbec neměli v úmyslu urazit Čínu nebo se vysmívat. „Jak se můžeme omluvit, když si myslíme, že jsme nic zlého neudělali,“ sdělil médiím šéfredaktor listu s tím, že se jedná o kulturní rozdíly mezi Dánskem a Čínou a že kresba nikoho neponižovala, ani neurážela.

 

 

Dánský list Jyllands-Posten vešel ve známost podobným incidentem již v roce 2005, kdy zveřejnil několik karikatur zesměšňujících proroka Mohammada. To vyvolala v muslimském světě vášně, řadu protestů a diplomatickou krizi. V důsledku protestů přišlo tehdy o život nejméně 11 lidí. Dánský premiér poté mluvil o nejhorší krizi pro zemi, jakou zažila od druhé světové války.

Tehdy velvyslanectví Íránu v ČR podalo protestní nótu českému Ministerstvu zahraničí. Protestovalo proti zveřejnění dánských karikatur ve dvou českých denících – v Mladé frontě Dnes a Hospodářských novinách.

reklama