Dánský ministr chce zákaz burek a nikábů. Není to v souladu s našimi hodnotami, prohlásil

Dánsko se chce po vzoru jiných evropských zemí připojit k zákazu nošení burky a nikábu. Oznámil to dánský ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen, podle kterého není zahalování obličeje v souladu s dánskými hodnotami.
ilustrační foto
ilustrační foto

reklama

Zahalování by se nevztahovalo na zimní oblečení, jako jsou šály, či maškarní kostýmy. Poulsenovi jde především o dodržování společenských pravidel. „Zahalování tváře na veřejnosti není v souladu s hodnotami dánské společnosti, ani s platnými společenskými pravidly,“ prohlásil podle serveru The Local ministr.

Návrh zákona, který v úterý představila vláda, nejprve posoudí nevládní organizace na ochranu lidských práv a na jaře by pak měl být návrh předložen dánskému parlamentu ke schválení. Návrh už nyní podpořila největší dánská opoziční strana Sociální demokraté a pravicově populistická Dánská lidová strana (DF).

ilustrační foto- plnovous

Dánská lidová strana: Nosíš plnovous? Pak nesmíš pracovat v nemocnici!

V Dánsku žije podle vládních statistik přibližně 200 žen, které nosí burku a nikáb. Za porušení zákona by jim pak hrozila pokuta v přepočtu kolem 3 400 korun.

Pokud by zákon prošel, připojilo by se Dánsko k dalším evropským zemím, kde už je nošení burek či nikábů zakázané. Jako první nošení některých muslimských oděvů na veřejnosti redukovala v roce 2011 Francie. Různé formy zákazu pak platí i v Bulharsku, Rakousku, německém Bavorsku nebo Nizozemsku.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!