Dánský ministr chce zákaz burek a nikábů. Není to v souladu s našimi hodnotami, prohlásil

Dánsko se chce po vzoru jiných evropských zemí připojit k zákazu nošení burky a nikábu. Oznámil to dánský ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen, podle kterého není zahalování obličeje v souladu s dánskými hodnotami.
ilustrační foto
ilustrační foto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zahalování by se nevztahovalo na zimní oblečení, jako jsou šály, či maškarní kostýmy. Poulsenovi jde především o dodržování společenských pravidel. „Zahalování tváře na veřejnosti není v souladu s hodnotami dánské společnosti, ani s platnými společenskými pravidly,“ prohlásil podle serveru The Local ministr.

Návrh zákona, který v úterý představila vláda, nejprve posoudí nevládní organizace na ochranu lidských práv a na jaře by pak měl být návrh předložen dánskému parlamentu ke schválení. Návrh už nyní podpořila největší dánská opoziční strana Sociální demokraté a pravicově populistická Dánská lidová strana (DF).

ilustrační foto- plnovous

Dánská lidová strana: Nosíš plnovous? Pak nesmíš pracovat v nemocnici!

V Dánsku žije podle vládních statistik přibližně 200 žen, které nosí burku a nikáb. Za porušení zákona by jim pak hrozila pokuta v přepočtu kolem 3 400 korun.

Pokud by zákon prošel, připojilo by se Dánsko k dalším evropským zemím, kde už je nošení burek či nikábů zakázané. Jako první nošení některých muslimských oděvů na veřejnosti redukovala v roce 2011 Francie. Různé formy zákazu pak platí i v Bulharsku, Rakousku, německém Bavorsku nebo Nizozemsku.

Reklama
Reklama