Dánští policisté potrestali první ženu za zahalování obličeje. Upozornila na sebe rvačkou

V Dánsku ve středu začal platit zákon, který zakazuje úplné zahalování obličeje na veřejnosti. Neuběhly ani čtyři dny a policisté už pokutovali prvního provinilce. Stala se jím žena zahalená do nikkábu, která si odmítla závoj sundat.
ilustrační foto
ilustrační foto

reklama

Osmadvacetiletá žena si policejní pozornost získala kvůli potyčce s jinou ženou. Incident odehrál v pátek na eskalátorech nákupního centra v Horsholmu poblíž Kodaně. Policejní mluvčí pro agenturu Ritzau uvedl, že šarvátka vznikla patrně proto, že jedna žena strhla druhé ženě nikkáb z hlavy.

Policisté, kteří na místo dorazili, následně obě ženy obvinili z narušení veřejného pořádku. Jednu z dvojice pak navíc obvinili i z porušování nového zákona o zahalování obličeje na veřejnosti. Když žena, která si před příjezdem policistů nikkáb znovu nasadila, odmítla závoj sundat, uložili jí policisté pokutu ve výši tisíc dánských korun (téměř 3 500 českých korun).

Na reportáž z Velkých zpráv o zákazu zahalování obličeje se můžete podívat zde:

Jednalo se o vůbec první pokutu za porušení zákona o zahalování obličeje od středy, kdy novela vstoupila v platnost. Názory na nový zákon se hodně liší. Zatímco jedni ho podporují, druzí v něm vidí diskriminaci muslimských žen. Zákon se přitom výslovně nezmiňuje o burkách a nikkábech, stojí v něm ale, že potrestán bude každý, kdo „nosí takový oděv, který mu zakrývá obličej na veřejnosti“.

Některé muslimky už se podle stanice BBC nechaly slyšet, že tento zákon dodržovat nebudou. Za jeho opakované porušení přitom hrozí pokuta až 10 tisíc dánských korun. Podobná nařízení, která zakazují zahalování obličeje na veřejnosti, už platí například ve Francii, Belgii, Rakousku, Bulharsku nebo německém Bavorsku.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!