Dárky pro Trumpa. Babišův dar – pistole

Během dnešní návštěvy v Bílém domě premiér Andrej Babiš daruje americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi pistoli CZ 75 Republika.
pistole CZ 75 Republika v kazetě foto zbrojovka uh
pistole CZ 75 Republika v kazetě foto zbrojovka uh

reklama

Jedná se o výrobek firmy Česká zbrojovka, která pistoli vyrobila u příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky v limitované sérii sta kusů. Každý výrobek má výrobní číslo, označující rok v existenci republiky a Donald Trump dostane pistoli s číslem 1946, což je rok jeho narození. Pistole Republika má špičkové rukodělné zdobení s motivy československých státních symbolů a jejich autorem je rytec René Ondra. V popisu zbraně zbrojovka uvádí: „Základ edice CZ 75 Republika tvoří celoocelový SA/DA model CZ 75 B ráže 9 mm Luger, moderní pokračovatelka jedné z nejslavnějších československých zbraní všech dob. Povrchová úprava rámu a závěru je provedena černěním a leštěna na vysoký lesk. Na vysoký lesk je leštěna i hlaveň.“  Gravírování a určité plochy pistole jsou zdobeny 24karátovým zlatem. Na levé straně závěru je nápis „Pravda vítězí“.

Navíc pistole je uložená  ve slavnostní kazetě vyrobené ze tří druhů dřeva a na vnitřní straně víka je portrét prvního československého prezidenta T. G. Masaryka doplněný velkým státním znakem republiky Československé na ručním papíře.

Pistole CZ 75 Republika ke 100. výročí vzniku samostatného Československa
Autor: Česká zbrojovka Pistole CZ 75 Republika ke 100. výročí vzniku samostatného Československa

Dary státníků Donaldu Trumpovi

Tomu, že Donald Trump je v centru pozornosti světových státníků, se nikdo nediví a zejména v prvním roce jeho vládnutí byl doslova obsypáván všemožnými dary. Shodou okolností s Babišovou návštěvou zveřejnila dnes světová média zprávu agentury AP vyčíslující dary Trumpovi a jeho rodině. Píší, že celkově  se dary pohybují v hodnotě více než 140 tisíc dolarů. Nejdražší dárek dostal v roce 2017 od čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v hodnotě 14 400 dolarů a jednalo se o ozdobnou kaligrafii s kazetou a navíc porcelánový servis s růžovým vyobrazením Trumpova letního sídla v Mar-a-Lago v hodnotě 16 250 dolarů. V agenturní zprávě se na předním místě uvádí Saúdská Arábie a země perského zálivu, které věnovaly Trumpovi a jeho rodině dary v hodnotě přinejmenším 24 120 dolarů. Mezi těmito darovanými předměty se nachází dar od saúdského krále Salmana – náhrdelník v hodnotě 6400 dolarů s rubínem a smaragdem. Z Bahrajnu dostal pozlacený model bojového letounu v hodnotě 4850 dolarů, korunní princ emirátu Abú Zabí daroval bronzovou sochu tří antilop v ceně 3700 dolarů, od kuvajtského emíra má Trump kuvajtskou ručně kovanou minci v hodnotě 1610 dolarů a vicepremiér Ománu věnoval manželce prezidenta Melánii Trumpové královský parfém v kožené kabelce za 1260 dolarů.

Podíváme-li se na méně hodnotné dary, tak v jejich výčtu najdeme dar polského prezidenta v hodnotě 850 dolarů představující fotoalbum nazvané Donald Trump v New Yorku s černobílými fotografiemi amerického prezidenta a barevné fotografie newyorského mrakodrapu Trump Tower. Pro změnu kanadský premiér Justin Trudeau věnoval Trumpovi bronzovou sochu lva v hodnotě 450 dolarů.

Zajímavá je poznámka autora agenturní zprávy: „Většina darů je vybíraná způsobem, aby zaujala ego amerického prezidenta.“ Doufejme, že se výběr premiérovi Andreji Babišovi podařil a že pistole Trumpovo ego zaujala. Mimochodem pistoli CZ 75 Republika můžete koupit za doporučenou maloobchodní cenu 199 900 Kč.

Mirko Radušević

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!