David přežil masakr ve škole díky varování vrátného, jeho mladší sestře zabil střelec kamaráda

Amerikou otřásl útok na floridskou střední školu. Zemřelo při ní 17 lidí. Vše má na svědomí teprve devatenáctiletý mladík Nikolas Cruz. Vedle příběhů potvrzených obětí se objevují i svědectví dětí, které jeho řádění přežily. Jedním z nich je i sedmnáctiletý student žurnalistiky David Hogg, který přežil i díky varování statečného vrátného.
Sedmnáctiletý David Hogg přežil střelbu ve floridské střední škole
Sedmnáctiletý David Hogg přežil střelbu ve floridské střední škole
Reprofoto BBC

reklama

Sedmnáctiletý David Hogg byl zrovna v učebně přírodovědných věd, když uslyšel první výstřely. Všichni spolužáci se po sobě podívali a učitel zavřel dveře. Pak se rozezněl požární poplach. „Instinktivně jsme vyšli ven. Všichni jsme mysleli, že jde o cvičení,“ uvedl pro BBC chlapec. Když se jeho třída vydala k evakuační zóně, nikdo z nich si ještě neuvědomoval, že jdou přímo ke střelci.

„Zastavil nás vrátný, kterého považuju za hrdinu. Řekl nám, že je tam střelec,“ popsal David. Poté všichni změnili směr a učitelka kuchařského programu Ashley Kurthová, které všichni říkají šéfkuchařka Kurthová, je ukryla ve své učebně. „Během vteřiny nás tam bylo přes 40,“ upřesnil s tím, že všechna světla byla zhasnutá. Jedno děvče dostalo záchvat paniky, ostatní ale podle něj byli relativně klidní.

Střelba ve floridské střední má 17 obětí, další bojují o život v nemocnici

Střelba ve floridské střední škole: Bývalý student zabil 17 lidí, dalších pět bojuje o život

V učebně si David uvědomil, že nemusí střelbu přežít

Ve stejné škole byla i jeho mladší sestra. „Věděl jsem, že je naživu, alespoň ze začátku. Měl jsem od ní na mobilu zprávu i volání. Byla rozrušená. Nejdřív jsem zkameněl, ale věděl jsem, že je na druhém konci školy, daleko od střelce,“ pokračoval David. Sám zavolal jejich otci, bývalému agentovi FBI, který mu řekl, co všichni musí udělat. I jiní žáci volali svým rodičům, aby jim řekli, že je milují. „Bylo to zvláštní. Nebylo tam slyšet moc pláče. Silně nás držela zvláštní energie,“ řekl.

Jako student žurnalistiky začal dělat s přítomnými rozhovory. Chtěl, aby pokud zemřou, všichni slyšeli jejich svědectví a hlasy. Nicméně se snažil zůstat v klidu a silný a říkal si, že učebna má přece dvoje dveře, takže pokud se střelec jedněmi dostane dovnitř, oni budou moci druhými uprchnout. Věděl ale, že to nestačí. „V tu chvíli jsem si uvědomil, že nemusíme přežít. Všem nám to v jednu chvíli prostě došlo,“ doplnil.

Řidičem, který najel do davu chodců v Melbern, je Australan afghánského původu

Útok v Melbourne: Řidič najel do lidí úmyslně, podle policie ale nešlo o terorismus

Kamarád jeho setry při střelbě zemřel

Po hodině se do učebny dostalo pět členů speciální policejní jednotky SWAT. Všem řekli, aby se položili a dali ruce nad hlavu. Když je prohledali, mohli vyjít z učebny a běžet s rukama nad hlavou ven. „V té době ještě neměli střelce. My jsme to nevěděli. Prostě jsme v tichosti utíkali, abychom si zachránili životy,“ popsal David. Jakmile byl v bezpečí, pocítil čistý šok. Našel svého otce a setru. Jeden z jejích přátel útok ve střední škole nepřežil.

Celkově o život přišlo 17 osob. „Teď cítím směs hněvu a smutku. Nechci, aby se něco podobné stalo někdy někomu jinému. Faktem totiž zůstává, že je tady teď 17 rodin, které budou mít už napořád prázdné místo. Byly to jejich děti. Všechnu lásku, kterou měli, dávali těm dětem. A to všechno skončilo díky kusu plechu v kaluži krve na podlaze,“ uzavřel David.

reklama

reklama