Dávky na bydlení čeká reforma. MPSV chce zabránit jejich zneužívání

Jana Maláčová

Rozhovor zvýšení dávek

Dávky by se od nového roku mohly zvýšit o pár stovek korun. V prosinci navíc Ministerstvo práce a sociálních věcí představí jejich kompletní revizi. Už v létě však unikla na veřejnost kritizovaná pracovní verze návrhu, která by zavedla pouze jednu dávku. Otázkou zůstává, jak moc se bude finální návrh lišit.

Stát poskytuje dva typy dávek - příspěvek a doplatek na bydlení. Od nového roku by se mohly zvednout asi o 200 až 800 korun. Vláda by návrh měla projednávat v prosinci.

Návrh vychází z očekávaného nárůstu cen nájemného, energie a pevných paliv. Nejvíce dostávají lidé v metropoli, nejméně ve městech s méně než 10 tisíci obyvateli.

Loni se na dávkách na bydlení vyplatilo do září 7,3 miliardy. Letos to bylo za stejné období 6,6 miliardy, uvádí ČTK. Podporu využívají například sociálně slabé rodiny, senioři, či matky samoživitelky.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) brzy představí zbrusu novou podobu dávek. „Roky plynou a společnost se samozřejmě mění a tomu by se měl přizpůsobit i ten dávkový systém,“ řekla online redakci TV Prima tisková mluvčí ministerstva Barbara Hanousek Eckhardová.

Novela by měla vyřešit nadužívání nebo také nevyužívání některých z nich. Stejně tak má ambice zabránit zneužívání pobírání dávek. Ministerstvo v současné době materiál dokončuje.

Uniklý dokument

Pracovní verze jednoho z možných návrhů reformy unikla z úřadu v létě tohoto roku na veřejnost. A vyvolala velké pobouření. Novela by zrušila současné dávky a nově by zavedla jenom jednu. Peníze by navíc přestaly téct do určitých zařízení.

Dokument, který má online redakce TV Prima k dispozici, MPSV zdůvodňuje tím, že se zjednoduší systém a zabrání zneužívání státní podpory. S pozitivním ohlasem se ale nesetkal.

Ministerstvo se brání tím, že se jednalo pouze o pracovní materiál, který by ještě musel projít tzv. pracovními skupinami, v nichž jsou odborníci z veřejného i neveřejného prostoru a neziskovek. U kulatého stolu se pak o návrhu argumentuje. Až poté se k němu vyjadřuje ministryně.

„Ten uniklý materiál byl návrh, který byl ještě neprojednaný. Byl to pouze náčrt toho, jak by to mohlo vypadat,“ řekla redakci tisková mluvčí MPSV.

Návrh však stihly ostře zkritizovat neziskovky, ale i odborníci. Podle Platformy pro sociální bydlení by uvrhnul tisíce lidí do bezdomovectví. Dávky by třeba vůbec neputovaly lidem do ubytoven.

„Největší slabiny návrhu byly v tom, že to vůbec nebylo promyšlené. Nikdo netušil, jak by to mohlo fungovat a jaké budou dopady,“ komentuje pro TV Prima pracovní materiál MPSV ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák.

„Nešly by žádné dávky do ubytoven a do tzv. špatných a podstandardních bytů. Jenomže ten návrh nepočítal s žádnou náhradou - to znamená, kam ty desítky tisíc lidí půjdou,“ dodává.

Spolu s Platformou pro sociální bydlení se proti materiálu vymezily také organizace jako je třeba Armáda spásy, Člověk v tísni nebo Charita ČR. Společně vyzvaly ministryni, aby návrh stáhla z projednávání a vypracovala nový.

Maláčová minulý týden řekla, že byla tato verze smetena ze stolu. Jedním dechem však dodala, že by se dalo na dávkách na bydlení významně ušetřit. Nový systém, který MPSV představí v zimě, se prý od uniklého materiálu liší.

Co se změní?

Slova ministerstva potvrzuje Lesák, podle kterého došlo na podzim k určitým změnám. Vyvrací však tvrzení, že by se v červnu na veřejnost dostal pouze náčrt. Ministryně prý na jednání o dva měsíce později předložila úplně stejný dokument.

Podle posledního vývoje to navíc vypadá, že ke sloučení současných dávek do jedné opravdu dojde. Na poslední schůzce to údajně řeklo ministerstvo.

Platforma také kritizuje informační systémy MPSV. „Víme, že jsou dlouhodobě ve velmi špatné kondici, že tam byly problémy s veřejnými zakázkami a že tam je velmi těžké vyjednávání s firmou, která to pro ministerstvo dělá,“ tvrdí Lesák.

„Vzhledem k tomu, že má dojít ke sloučení dvou informačních systémů dávek, může to znamenat, pokud to ta firma nebude ochotna programovat, že dojde k totálnímu výpadku vyplácení té dávky,“ dodává.

Podle platformy není žádná velká reforma v dávkách na bydlení potřeba. Považuje ji spíše za „honění“ politických bodů. Menší, průběžné změny, ale podporuje. „Souhlasíme s tím, že je potřeba upravit stávající normativy, které nezohledňují místní ceny nájemného,“ říká Lesák.

Ministerstvo práce plánuje založit tyto normativy na zcela nových cenových hladinách, které se odvíjí od reálných cen. Podle platformy si MPSV pohrává s myšlenkou, že k tomu využije tzv. první decil.

To by prý znamenalo, že se bude výše dávky limitovat těmi nejnižšími cenami na trhu. „Pokud by ministerstvo opravdu takto hazardovalo, mohlo by to ohrozit desítky tisíc lidí, včetně seniorů. To je věc, které se velmi obáváme,“ říká ředitel Platformy pro sociální bydlení.

Štěpán Sochor

Tagy: